24/7 İletişim +905437872917

Budapeşte: Rehberli Buda Kalesi Tarih Turu

Türk Paşaları ve Rönesans Kralları için eski bir kraliyet iktidar merkezi olan Buda Kalesi’ni keşfedin. Barok ve Gotik cephelerin zenginliğini düşünerek, Castle Hill’in dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında çarpışın.

Budapeşte: Rehberli Buda Kalesi Tarih Turu

Öne çıkanlar
  • Bolca dekore edilmiş çatısı ve muhteşem iç mekanı ile Matthias Kilisesi’ne gidin
  • Orta Çağ sinagogunun kalıntılarını keşfedin
  • 18. yüzyıldan kalma bir eczacının ailesinin evini ziyaret edin
Tam açıklama
Turunuz sarayda başlıyor, kraliyet iktidarının antik koltuğu. Yeniden yapıldı, uzatıldı, değişti, yakıldı ve birkaç kez tekrar yapıldı ve mevcut eklektik görünümlerini ancak II. Dünya Savaşı’ndan sonra aldı. Başkanlık Sarayı ve Ulusal Dans Tiyatrosu’ndan geçerek, Castle Hill yerleşim bölgesine gireceksiniz. Macaristan’ın çektiği modern savaşlar burada farkedilmeden geçemedi. Şehrin bu kısmı da en az iki kere tamamen tahrip edildi; Hapsburgled birlikleri 1686’da Türklerden geri aldığında ve bir kez daha Ruslar 1945’te kuşatılmış Nazi Almanyası askerlerini ezdiğinde, 1950’lerde ve 60’larda sevgiyle yeniden inşa edildi.

Turun öne çıkan özelliği, bolca dekore edilmiş çatısı ve muhteşem iç mekanı ile Matthias Kilisesi. Birçok yönden, bu kilise göründüğü gibi değil. Yol boyunca sayısız kasaba sarayını geçecek ve 18. yüzyıldan kalma bir eczacının ailesinin evinden birini ziyaret edeceksiniz. Orada, 1945’in ilk aylarında, Alman birliklerinin ve müttefiklerini Castle Hill’in altındaki mahzenlerde ve mağaralarda saklandıklarında Buda kuşatmasının neden olduğu yoğun hasarı da görebilirsiniz.

İlginç bir galerinin saklı bahçesine uğrayacak, iki ahşap süvariyi ve Berlin’i fethetti bir süvarilerin taş heykelini göreceksiniz (sadece birkaç günlüğüne). Efsanevi “turul kuşu” nu, dahi baronu ve şaşırtıcı satranç makinesini ve Katolik kiliselerinin çanlarının gün ortasında rutin olarak zil sesi çalmasının nedenini de duyacaksınız. Turunuz sonunda, Romalılar şehri kurduğu (sonradan Aquincum olarak adlandırılan) Obuda’ya (Eski Buda) giden yolu görebileceğiniz Viyana Kapısı’nda sona eriyor.

Neler dahil?
  • Bir tarihçi firmasında 3 saatlik rehberli tur
Hariç olanlar
  • Kale ve kale müzesine giriş ücreti (yetişkinler 2.000 Ft, öğrenciler ve yaşlılar 1.000 Ft)
  • Matthias Kilisesi’ne giriş ücreti (yetişkinler 1.500 Ft, öğrenciler ve yaşlılar 1.000 Ft)
  • Balıkçı Tablasına giriş ücreti (yetişkinler 1000 Ft, öğrenciler ve yaşlılar 400 Ft)

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *