24/7 İletişim +905437872917

Dublin Yahudi Tarihi: 3 Saatlik Yürüyüş Turu

Dublin’deki Yahudi cemaati bir zamanlar kentin çok kültürlü yama çalışmasının hareketli bir parçasıydı ve kentin güney-batısındaki ‘Küçük Kudüs’te. Bu 3 saatlik yürüyüş turu, bu kayıp topluluğu keşfetme şansının bir tanesi.

Dublin Yahudi Tarihi: 3 Saatlik Yürüyüş Turu

Öne çıkanlar
  • İrlanda-Yahudi cemaatinin tarihini kronikleştiren İrlanda-Yahudi Müzesi’ni inceleyin
  • Bu küçük toplulukta kökleri olan bir rehberle “Küçük Kudüs” sokaklarında yürüyün
  • İrlanda’daki en eski sinagogu ziyaret edin
  • İrlanda-Yahudi cemaatini bu kadar canlı yapan birçok karakterle tanışın, Başkan Belediye Başkanı Robert Briscoe veya Başkan Chaim Herzog
  • Dublin’deki tek Kosher fırınında lezzetli bir Challah ekmeği kazın
  • İrlanda’daki Yahudi topluluğu hakkında e-postayla birkaç belgesel çekin
Tam açıklama
Turunuz, İngiliz Kralı II. Henry’nin emriyle inşa edilen Christ Church Katedrali’nde (1183) başlıyor. Henry, İrlanda’da bir Yahudi cemaatinin kurulmasına izin veren ilk hükümdardı. Topluluk küçüktü, ancak 1290’da Tahliye Fermanı, Yahudileri İrlanda’dan ve İngiltere’den sürene kadar gelişti.

İrlanda’daki Yahudilerin modern tarihi Oliver Cromwell ile başlar. Crane Lane’le, yeni topluluğun 1657’de Sefarad Yahudilerinin İngiltere’ye davet edilmesi ile nasıl geliştiğini öğrenin. Daha sonra Dublin Belediye Binası’na girin ve Büyük Kıtlığın korkunç etkilerini gidermek için İrlandalı Yahudilerin oynadığı asil kısım hakkında bilgi edinin. Ana salondaki heykel şeklinde anılan liderleri Daniel O’Connell’in altındaki İrlanda halkı, 1846’da Yahudi karşıtı yasaların kaldırılmasına yardımcı olarak bu borcu geri ödeyecekti.

Chancery Lane’de, Rus İmparatorluğu’ndan bir Yahudi mülteci dalgasının ilki, 1890’larda geldi ve bir nesil içinde Yahudi nüfusunun boyutunu 5500’e çıkardı. Litvak mültecileri, Dublin gecekondu mahallesindeki yeni evleri ve vatanlarını Litvanya ve Polonya’da neden terk ettikleri hakkındaki üzücü hikayeleri dinleyin.

Turun bu noktasında Yahudi Dublin’in “Küçük Kudüs ”ünün kalbine taksiyle gideceksiniz. Kosher fırınında kısa bir kahveden sonra, Ettie Steinberg (Holocaust’un tek İrlandalı kurbanı), eski Yahudi Terzi Birliği, Oakfield Place (Dublin’deki en Yahudi cadde) ve 1923’te korkunç bir cinayet dizisinin yeri. İrlanda’da bozulmadan bırakılmış en eski sinagogu ve İrlanda’nın eski toplumu hakkındaki birçok hikayeyi duyduğunuzda, İrlanda-Yahudi müzesinde (1985) turunuz bitecek .

Neler dahil?
  • İrlanda-Musevi Müzesi’ne giriş bileti
  • Küçük Kudüs” e seyahat eden taksi
  • Şehirde rehberli yürüyüş ve “Küçük Kudüs”
  • Kosher tarzı kafede kahve ve pasta

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *