24/7 İletişim +905437872917

‘Sosyal medya hastalığı’na

Uzmanlar sosyal medya bağımlılığının artmasıyla birlikte yaygınlaşan yeni bir tehlike olan FOMO’ya dikkat çekiyorlar.

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine göre kişilerin ellerindeki akıllı telefonlarla sosyal medyayı hayatın her anına soktuklarını söyleyen psikolog Zeynep Selvili bu durumun FOMO (Fear of Missing Out) yani “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” hastalığına yol açtığını söyledi.

Yeşilay Dergisi’nin son sayısında ele alınan sosyal medya bağımlılığı ile ilgili haberde “Hepimiz birer FOMO olabiliriz” diyen Selvili, bu durumun sürekli olarak diğer insanların neler yaptığı ile ilgilenmek isteğinden kaynaklanan kaygı bozukluğu olduğunu belirtti.

Psikolog Zeynep Selvili bağımlı olup olmama kavramını, şu sözlerle açıkladı:
“-Bir birey internet-sosyal medya ile ilgili aşırı zihinsel uğraş içerisindeyse,
-Sosyal medyayı aktif olarak kullandığı süre içerisinde duygu durumunda değişiklik oluyorsa (kendini suçlu, mutsuz, ümitsiz hissetme)
-İnternet erişiminin olmadığı zamanlarda yoksunluk belirtileri çekiyorsa,
-İstediği halde internet-sosyal medya kullanımını azaltamıyorsa,
-İnternet-sosyal medya kullanımı yüzünden aile ve sosyal ilişkileri, okul, iş hayatı zarar görüyorsa kişinin sosyal medya bağımlısı olduğundan şüphe duyulabilir.”

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *