24/7 İletişim +905437872917
etnografya müzesi

Ankara Etnografya Müzesi Tanıtımı

Ankara’nın gezilecek yerlerinden biri olan Ankara Etnografya Müzesi, Müslüman mezarlığı olan bir tepede kurulmuştur.

Ankara Etnografya Müzesi Tanıtımı

Kurulma aşamasında dönemin birçok önemli isimlerinin desteğini alan müze için bir süre kapsamlı bir eser araştırması yapılmıştır. 1924 yılında çalışmaları başlayan müzeye 1250 eser satın alınmıştır. 1927 yılında müze binasının yapımı bitmiştir ve 1930 yılında halka açılmıştır.

Ankara Etnografya Müzesi’nin önemli bir özelliği daha vardır. Mustafa Kemal Atatürk 1938 yılında sonsuzluğu uğurlanırken 1953 yılına kadar bu müzede yatmıştır. Bu sebeple 15 yıl boyunca devlet başkanlarının, yabancı heyetlerin ve halkın ziyaret ettiği önemli bir yer olmuştur.

Ankara Etnografya Müzesi, Selçuklu döneminden günümüze kadar Türk sanatından örnekler sergilemektedir. Milas, Ladik, Niğde, Kırşehir, Bergama, Uşak, Karaman yörelerinin halı ve kilimleri, Osmanlı şerbet kazanları, Memlük kazanları, sini, sahanlar, taslar, Osmanlı yayları, okları, tüfekler, tabancalar ve Türk çini porselenleri de müzede sergilenen eserler arasındadır. Ankara tatilinizde ziyaret edeceğiniz Ankara Etnografya Müzesi geziniz listenize ekleyebilirsiniz ve Anıtkabir’i, Nallıhan Kuş Cenneti’ni, Atatürk Orman Çiftliği’ni, Soğuksu Milli Parkı’nı ve Atakule’yi de kesinlikle listenize dahil etmelisiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *