24/7 İletişim +905437872917
Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi Nerede ?

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile 1935 yılında kurulan MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), bünyesinde bulundurduğu Tabiat Tarih Müze’ yi 7 Şubat 1968 yılında hizmete açmış ve MTA içerisinde 4000 m2 alan üzerine kurulmuş olan bu tarihi müze 3 kata yerleştirilmiş 5 bölümden oluşmaktadır. Müzenin en alt katı, Türkiye’ de yaşamış – yaşamakta olan hayvan, bitki örneklerinin bulunduğu kısımdır. Burada 100’ e yakın örnek olup, soyu tükenmiş hayvan ya da bitki türleri doğa ortamına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Giriş kat tamamen Paleontoloji’ ye ayrılmış ve toplam 6400’ e yakın fosil materyal sergilenmektedir. ABD’ den satın alınan etobur bir dinozorun fosil iskeleti, Fransa Tabiat Tarih Müzesi tarafından armağan edilen 15 milyon yıl önce Fransa’ da yaşamış fillerin atalarından birisine ait mulaj kalıp ve bunların yanı sıra Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti bulunmaktadır.

Müzenin birinci katı mineralojik – petrografik örneklerle süslenmiş ve 3300’ den fazla uluslararası standartlara uygun bir şekilde sistematik olarak sergilenmektedir.1972 yılında Aya giden bir Amerika’ lı tarafından getirilen Ay Taşı, 1989 yılında en büyüğü Sivas/ Yıldızeli-Sulh Halil köyüne düşmüş olan irili ufaklı göktaşı, Türkiye’ nin zengin mermer örnekleri gibi ilginç doğa yapıtları bu katta yer almaktadır. Müzenin diğer bölümlerinde ise MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araçp ve gereçler sergilenmektedir.

Yılda ortalama 40-50.000 kişi tarafından ziyaret edilen bu müze, ziyaretçilerini hayrete bırakıyor. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bu müzeye giriş ücretsiz olup gününüzün nasıl geçtiğini bile anlayamayacağınız sizleri bekliyor.

Çalışma saatleri: 09:00 – 16:00 – Müzenin açık otoparkı bulunmaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti Müzeye Giriş Ücretsizdir.

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 139 – Çankaya / Ankara

Nasıl Gidilir?: Ankara- Çankaya İlçesine bağlı Çukurambar Mh.’ sinde yer almaktadır. Öğretmenler Cd. üzerinden direk giriş yapabilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır.

EGO Otobüs hatları:

132: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus 133: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus Kızılay Güvenpark’tan binilebilir.

Minibüs – Dolmuş Hatları:

Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balgat

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *