24/7 İletişim +905437872917

Biraz tatil, biraz tarih

1. Yunan ve Mısır esintileri
Sualtı Müzesi, Bodrum, Muğla

Bodrum’un zenginliğini keşfetmek için, kalede kurulu, dünyanın en büyük sualtı arkeoloji müzesini gezin. Saffet Emre Tonguç “Müzede, eski dünyanın 7 harikasından biri olan ve Yunan mimarisiyle Mısır piramitlerini birleştirerek yepyeni bir tarz ortaya çıkaran Karya Kralı Mausolos’un anıt mezarından kalanlarla önüne kazılan hendekler nedeniyle Büyük İskender’in aşamadığı kapı olarak da bilinen Halikarnassos şehrinin giriş kapılarından biri olan Myndos Kapısı’nın günümüze ulaşabilen halini görebilirsiniz” diyor.

2. Kazı alanlarını da gezin
Troya Müzesi, Çanakkale

Rampalarla bağlı katları çocukların çok ilgisini çekiyor. Gülay Barbaros Altan “Çocuklar boylarına uygun yapbozlar; detaylı ışık ve videolarla hareket katılmış diaromalar; sizi Roma heykeline çeviren uygulamalar gibi oyunlarla müzeden ayrılmak istemiyorlar. Kazı alanını da gezin; zindanlara çıkan gizemli yollarıyla minikleri şaşırtın” diyor.

3. Geçmişten günümüze
Rahmi M. Koç Müzesi, Cunda, Balıkesir

Cunda’daki müze eski bir kilise. Müzenin, teneke oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine zengin bir koleksiyonu var. Çocuk oyuncaklarına ayrılan bölümde eski zamanlardan günümüze ahşap ve metal oyuncakları, at arabalarını, bisikletleri, model tekneleri, gemi maketlerini görebilirsiniz.

4. En sevdikleri karakterler
Oyuncak Müzesi, Antalya

Antalya’nın tarihi kalbi Kaleiçi’nde hizmet veriyor. Danışmanı Sunay Akın. 1800’lü yıllardan 1980’lere kadar dünyanın farklı ülkelerinde üretilen oyuncaklar sergileniyor. İçerisinde 3 bine yakın oyuncak var. Nasrettin Hoca’dan Mickey Mouse’a, Keloğlan’dan Red Kit ile Daltonlara kadar birçok figüre ait heykeller ise oldukça ilgi görüyor.

5. Denizcilikle ilgili her şey
Marmaris Müzesi, Marmaris, Muğla

Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferine tanıklık eden kalenin dehlizlerinde saklı eserler, çocukların ilgisini çekiyor. Melih Uslu “Ticarette kullanılan antik amforalar, dev çapalar, heykeller ve gladyatör kabartmalarının yanı sıra surların sarmaladığı nefis bahçe, küçük ziyaretçilere masalsı bir vaha vaat ediyor” diyor.

6. Anadolu eserleri
Efes Müzesi, Selçuk, İzmir

Büyüleyici Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı ve Efes kazılarında çıkarılmış eserlerin sergilendiği Efes Müzesi çocukların görmesi gereken yerler. Hıristiyanlar için hac yeri olarak kabul edilen Meryem Ana Kilisesi, Panayır Dağı eteklerindeki Yedi Uyuyanlar Mağarası Selçuk’ta görülebilecek diğer noktalar.

7. Mücadelenin izleri
Çimenlik Kalesi Deniz Müzesi, Çanakkale

Merkezdeki Çimenlik Kalesi’nin girişinde askeri bir müze burası. Dört bölümden oluşan müzenin içinde bir lojman binası, iç kale, Nusret Mayın Gemisi ve geniş bir bahçe var. Müzede sergilenen eserler arasında döneme ait resimleri, askeri üniformaları, silahları ve askeri malzemeleri görmek mümkün.

8. Atatürk’ün anıları
Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, İzmir

160 dönümlük bir arazide 30 adet buharlı lokomotif sergileniyor. Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolunun tamir atölyelerinin de olduğu müze, 1937’de Ege manevralarını izlemek için Beyaz Tren’le bölgeye giden Atatürk’ün de bir gece konakladığı yer. Lokomotiflerin en eskisi 1887, en yenisiyse 1952’ye ait.

9. Dönemler arası yolculuk
Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya

Alanya’nın tarihini yakından tanıyabileceğiniz, Kleopatra Plajı’na çok yakın bir konumdaki Arkeoloji Müzesi, 14’ü kapalı, 1’i açık 15 bölümden oluşuyor. Müzede, tunç çağı, Urartu, Frig, Lidya, klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eseri bir arada görmek mümkün.

10. Her yaşa hitap ediyor
Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya

Antalya Kaleiçi’ndeki Deniz Biyolojisi Müzesi batık bir korsan gemisi şeklinde tasarlanmış. Müzede denizlerimizde yaşayan 19 tür köpekbalığı başta olmak üzere 500 tür deniz canlısıyla tanışabilirsiniz. Deniz yaşamını interaktif olarak anlatan müze hem eğlenceli hem de akılda kalıcı bilgiler sunuyor.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *