24/7 İletişim +905437872917
Birgi Çakırağa Konağı

Birgi Çakırağa Konağı Tanıtımı

İzmir’in tarihi değerini yükselten çıtalardan biri olan Birgi Çakırağa Konağı, 1761 yılında Şerif Aliağa tarafından yaptırılmış olduğu söylense de esasında konağın stili ve mimarisi 19. yüzyılda yapıldığını gösterir.

Birgi Çakırağa Konağı Tanıtımı

İki ayrı kapısı ve bir iç bahçesi vardır konağın. Zemin katta bekçi, hizmetçi, ahır, samanlık ve misafir kabul yeri bulunmaktadır.

Her kat arasında trabzanlı ahşap merdivenle geçiş sağlanmaktadır. Ara kat ise genellikle kışın kullanılmak için yapılmış ve tavanı diğer katlara göre daha alçaktır. Üst katta tavan ve duvarlar bitki ve meyve motifli olup, panoramalarla süslenmiştir.

Ahşap işçiliği bakımından oldukça zengin olan Birgi Çakırağa Konağı, 1950 yılına kadar kullanılmış olsa da yakın bir dönemde Kültür Bakanlığı’na bırakılmıştır. Bir restore döneminden geçtikten sonra 1995 yılında kapılarını açmıştır. Birgi Çakırağa Konağı, yaşanılası bir konak özelliğini gelen misafirlerine göstermeye devam ediyor. Ödemiş’te bulunan bu konağı geziniz sırasında sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *