24/7 İletişim +905437872917

Bu kürle göbeği eritmek çok

Yoğurt bizim yemek kültürümüzde ve damak tadımızda çok önemli bir yere sahip. Batı kültürünün yoğurtla tanışması daha yeni sayılır.

Sözcü’nün haberine göre son yıllarda tadının meyve ile geliştirilmesiyle birlikte batı toplumunda da tüketilmeye başlanmıştır. Batının da giderek artan yoğurt tüketimi ve ilgisiyle yoğurdun insan vücudu üzerindeki etkilerini de ciddi şekilde araştırmaya başlamışlardır. Diyetisyenlerin sık sık çare olarak kullandığı yoğurda bakın Diyetisyen ve Beslenme Koçu Ayşe Tuğba Şengel’in yaklaşımı nasıl? Yoğurtla göbek kısa zamanda hangi tarifle erir?

İçindeki faydalı bakterilerin, bağırsak sağlığımız üzerinde olumlu etkileri vardır. Yoğurt, sindirim sistemini düzenlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek açısından da çok faydalıdır. Bu yönüyle yoğurt çocuk ve yetişkinlerde ishal tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Yoğurt; protein, kalsiyum, fosfor, laktik asit, folik asit, riboflavin (suyundaki yeşilimsi rengi veren) besin öğeleri bakımından zengindir. Süte göre içeriğindeki protein daha iyi sindirilmektedir. Süt  alerjisi olan, bağırsaklarında gaz şikayeti olan kişiler süte oranla yoğurdu daha rahat tüketebilirler.

Diyet tedavilerinde yoğurt anahtar rol oynar. Yoğurt  bazı çalışmalara göre karın bölgesindeki yağ yakımını da hızlandırır. Yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyum , yağ yıkım metabolizmasında yer alıyor. Yeteri kadar kalsiyum alamamak, yağ yakımını sekteye uğratır, bu açıdan yoğurdun içerdiği kalsiyum, kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır.

Yoğurt sahip olduğu birçok faydasının yanında kaliteli protein miktarı yüksek olduğundan ayrıca yağ yakıcı etkiye sahip olması nedeniyle sabahtan akşama kadar her zaman rahatlıkla yenebilecek bir besindir. Ayrıca  yemeklerin yanında veya ara öğünlerde tüketirseniz iştahınızı  baskılayacak  ve  hızlı acıkmanızı engelleyecektir. Yoğurt tok tutan ve kan şekerini regüle eden, düzenleyen bir besindir.

Göbek Eriten Yoğurt Kürü:
1 kase az yağlı yoğurt
1 çay kaşığı zencefil
1 çay kaşığı zerdeçal
1 çay kaşığı tarçın
1 kase az yağlı yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ,1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırıyoruz.Bunu sabah,öğlen ve akşam olmak üzere 3 kez yapıyoruz ve tüketiyoruz.

Kabızlık Çözücü Yoğurt Kürü:
1 kase az yağlı yoğurt
1 tatlı kaşığı keten tohumu
1 yemek kaşığı kuru yaban mersini
İsteğe göre tarçında eklenerek tüketilebilir. Karışım tüketildikten sonra 2 su bardağı su içmek bağırsak sağlığı için faydalıdır. Kronik kabızlığı olan bireylerde kabızlık süresince tüketilmelidir.Günde 1 defa tüketmek uygundur. Birkaç ay  ara verilerek uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *