24/7 İletişim +905437872917
Bursa Tophane

Bursa Tophane Tanıtımı

Bursa Tophane, şehrin tam merkezinde bulunan tarihi ve turistlik bir yerdir. Tophane’yi özel yapan unsurlardan biri tarihi saat kulesi ve Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’nin türbelerinin burada yer almasıdır. Bursa’yı panoramik olarak inceleyebileceğiniz yerlerden biridir. Bursa’nın her yerinden duyulan ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane’nin yemyeşil bahçesinde çayını ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz cafeler ve ünlü restoranlar hizmet vermektedir.

Tophane’de bulunan tarihi saat kulesi ilk olarak Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış ancak 1900’lü yıllara gelene kadar bilinmeyen bir tarihte yıkılmıştır. 1904 yılında saat kulesinin yapımına tekrar başlanmış, 31 Ağustos 1905’te tamamlanarak II. Abdülhamit’in tahta çıkışı şerefine, 31 Ağustos 1906 günü Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle hizmete sokulmuştur.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *