24/7 İletişim +905437872917

Doğal Mozaik Müzesi Kurtarılmayı Bekliyor

Kommagene Uygarlığının en önemli yerleşim merkezi olan Perre Antik Kentte yer alan mozaikler, kamulaştırma sonrası gün yüzüne çıkacak.

Adıyaman Merkez Örenli (Pirin) Mahallesi’nde yer alan ve Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden biri olan Perre Antik Kent’te onlarca mozaik olduğu biliniyor. Daha önceden belirlenen ve yeri bilinen 12 adet büyük mozaik olduğunu belirten yetkililer, mozaiklerin gün yüzüne çıkartılmasıyla birlikte dünyanın en büyük mozaik müzesinin yerinde kurulabileceğini belirtiyorlar. Geçtiğimiz yıllarda açılan bazı mozaikler korunamayacağı gerekçesiyle tekrardan üzeri toprakla kapatılmıştı.

Perre Antik Kent’in üzerine kurulan Örenli Mahallesi’nin kamulaştırılma işlemleri iki yıldan beri yürütülüyor. 128 özel, 3 kamu olmak üzere 131 parsel alanın kamulaştırılması gerekiyor. Kamulaştırma işlemi için yaklaşık bedelin 50 milyon TL olduğu belirtilirken, kamulaştırma için kaynak arayışları sürüyor.

Geçtiğimiz yıllarda Adıyaman Valiliği öncülüğünde kamulaştırma için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat edildi ancak, Bakanlık kamulaştırma için bu büyüklükte bir bütçelerinin olmadığını açıkladı.

MÖ. I. yüzyılda Kommagene Krallığının beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kent, Antik Dönemde ve Roma Döneminde de korunarak günümüze kadar ulaştı. Perre Antik Kentin Çevre Düzenleme Projesi hayata geçirilerek, proje kapsamında bilet gişesi, kafeterya ve terası, tuvaletler, bekçi-güvenlik ve sinevizyon odaları, ahşap travers döşemeli gezi yolları, seyir ve dinlenme terasları, oturma bankı, çöp kutusu, bilgi ve yönlendirme tabelaları, kameralı güvenlik sistemi tamamlandı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, kamulaştırma için bütçe arayışında olduklarını belirterek, “Perre Antik Kent çok önemli bir tarihi alan ve açık hava müzesi konumundadır. İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Adıyaman şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olan bu alanın dünya turizmine kazandırılması gerekir. Bunun yapılabilmesinin yegane yolu yerleşim alanının tümden kamulaştırılmasıdır. Kaya mezarların ötesinde yerleşim yerlerin altında çok sayıda mozaik olduğu biliniyor. Zeuğman’ın ustalarının bile Perre’den gittiği söyleniyor. Tarihi alanın gün yüzüne çıkması için uğraşıyoruz. Perre Antik Kent’te çevre düzenlemesi yapıldı. Bu tabiki yeterli değil. Özellikle kamulaştırılmanın yapılması gerekiyor. Kamulaştırma çok ciddi bir bütçe tutuyor. Milletvekili arkadaşlarımızla buraya kaynak bulmanın gayretindeyiz. Hiç değilse parça parça buranın kamulaştırılmasını sağlamalıyız. Yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanımız’dan randevu talep edip, konunun önemini dile getireceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Perre Antik Kent için Maliye ve Kalkınma Bakanlığı’ndan ek ödenek talep etmesini isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *