24/7 İletişim +905437872917
Düzce Akçakoca

Düzce Akçakoca

Düzce Akçakoca Nerede ?

Akçakoca Tarih Boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Akçakoca’ya ilk yerleşim kesin bilinmemekle birlikte M.Ö 1200 yıllarına dayanmaktadır. Akçakoca’ya Türklerin ilk geliş tarihleri 1085’de başlar. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölge Osman Gazinin silah arkadaşı olan Akçakoca Bey tarafından yönetilmiş, Bizans’ın verdiği Diapolis ismi Akçasar olarak değişmiştir. 18 yy da şehrin adı (Şar – Şehir) yani Akçaşehir adını almıştır.

1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Teşkilatı Esasiye kanununa göre Bolu Vilayet olarak, Düzce Kaza Olarak ve Akçaşehir ise nahiye olarak belirlenmiştir.23 Haziran 1934’de nahiye iken ilçe haline getirilen Akçaşehir bölgeyi zapt eden Akçakoca Beyin ismine izafeten 1943’te Akçakoca olarak değiştirilmiştir.

Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı bir ilçedir. Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. İstanbul ve Ankara’ya 3 saat mesafede olan Akçakoca Turistlik bir yer haline gelmeye başlamıştır. Bölge Zonguldak ve Bursa’danda çok fazla ziyaretçi almaktadır. Ziyaretçilerin ve Bölge’de yaşayanların en çok ilgisini çeken Kestane, Kayın, Ihlamur, Meşe, Çınar Ağaçlarından oluşan bitki örtüsü sayesinde Çınar Caddesi büyük ilgi görmektedir.

Akçakoca İklimi; Karadeniz iklimi özelliklerine sahip havası deniz kenarında olması nedeni ile nemlidir. Çoğunlukla yağmurlu olan havası ile deniz’e girmek isteyen misafirlerini hayal kırıklığına uğratırken sakin ve huzurlu olması nedeniyle bu konuda misafirlerine güzel vakit geçiren bir bölge niteliği taşımaktadır.

Kurugöl Kanyonu : Düzce’ye 53 Km, Akçakoca’ya 14 Km uzaklıkta olan kanyon, Bol orman havası ve Asırlık kayın ağaçları ile süslenmektedir. Kurugöl köyünden adını alan kanyon’a her yıl doğa yürüyüşleri düzenlenmektedir. Kanyon oldukça yüksekte olup ve içerisinde bir adet şelale bulunmaktadır.

Kurugöl köyüne çıktıktan sonra Akçakoca, Kocaeli, Karasu, Ereğli ve Alaplı bölgeleri ayağınızın altındaymış gibi gözükmektedir. Bölgeye yaz ayalarında gidilmesi önerilir ve eğer bölgeye kışın gidilirse yazın kuruyan fakat kışın dolup taşan gölü görebiliirsiniz. Yorgunluk atmak için Kanyon girişinde bulunan tesiste Alabalık yiyerek doğa’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Hemşin Camii : 150 yıllık tarihi olan Camii Akçakoca’nın en eski tarihi ibadethanelerinden birisidir. İki katlı olan Camii’nin ilk katı beton olup 2. Katı tamamen ahşaptan yapılmıştır. Akçakoca merkez’e 15 Km olan camii adını içinde bulunduğu Hemşin Köyünden almıştır.

Aktaş Şelalesi : ismini Aktaş köyünden alan şelale Akçakoca’ya 11 km Aktaş köyüne ise 3 km mesafededir. Zengin bitki örtüsü içinde kalan şelale’nin suyu 50 Metre yüksekten akmakta ve güzelliği ile Foto safari ve Trekking gibi sporlara ev sahipliği yapmaktadır.

Fakıllı Mağarası : İsmini Fakıllı köyünden alan mağara toplamda 1012 metre uzunluğunda olup sadece 350 metresi ziyarete açıktır. Astım hastalığına iyi geldiği düşünülen mağara Akçakoca Merkez’e 8 Km Uzunluğundadır.

Ceneviz Kalesi : Kale Akçakoca Merkeze 3 Km uzaklıkta olup hem tarihiyle hem de doğal güzellikleriyle dolu manzarasıyla ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmesi için görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. 4. Haçlı Seferleri için gelen Latin olan haçlı ordusunun Konuk Olarak geldiği ve çevreyi zapt ettiklerinde kale inşa edilir. Latin imparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında egemenlik kuran Latin’ler Ceneviz kalesini inşa etmişlerdir. Kalenin surları moloz taşlarla ve kiremit kullanılarak yapılmıştır. Kale avlusu içinde bulunan 5,30 metre uzunluğunda bulunan sarnıç şu anda dilek kuyusu olarak da kullanılmaktadır. Kalenin denizden yüksek bir tepede buluyor olması Kaleye eşsiz bir seyir terası özelliği vermektedir.

Düzce Akçakoca’ya Nasıl Gidilir ? :

Akçakoca İstanbul’a 243 Km Ankara’ya ise 275 Km Uzaklıktadır. Tem Otoyolu üzerinden her iki yönden de Düzce gişelere kadar gelinerek gişelerden sonra Akçakoca yönüne girilir ve bu mesafe 38 km dir.

 

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *