24/7 İletişim +90 546 656 35 88
Düzce Efteni Gölü

Düzce Efteni Gölü

Düzce Efteni Gölü Nerede ?

Efteni Gölü Düzce Ovasına ait akarsuların birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir dengenin birleşme noktasındadır. Aslında Efteni gölüne bir nevi bataklık da diyebiliriz. Gölün içinden yükselen ağaçlar ve bu ağaçlardan dökülen polenler, çeşitli su çiçekleri eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Özellikle resim çekmeyi sevenlerin için burası görsel bir şölen, tabi ki sadece resim çekmek için değil, hem gezmek hemde sportif olta balıkçılığı yapmak isteyenler içinde cezbedicidir. Gölyaka ilçesine 2 km. mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Efteni Gölü Güzeldere Şelalesi‘ne de çok yakındır, orayı da ayrıca tanıtmaktayız. Şimdi Efteni gölü nerede, nasıl gidilir bir göz atalım.

Efteni Gölünde Bazı Bitki Örtüleri: Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar.

Efteni Gölünün Tarihi:

Efteni Gölü adını bir bizans kraliçesi olan Eftalya’dan almaktadır. Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklamış. Yolda prenses Eftelya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkmış. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak sularla banyo yapan prensesin tüm yaraları ertesi sabah iyileşmeye, cildi güzelleşmeye başlamış. Bunu gören Bizans imparatoru bu göl kıyısındaki sıcak su kaynaklarının olduğu yere hemen bir hamam inşa edilmesini istemiş. Prensesin yanına bakıcılarını bırakıp ayrılmışlar.

Yaraları iyileşen ve güzelleşen prenses göl üzerinde sandalla gezinirken, karşı kıyıdaki dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı delikanlısına gönlünü kaptırmış. Karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeye başlamışlar. Bir gün sevgilisine giderken prensesin kayığı batmış, boğulmuş. O günden sonra gölün adına Efteni demişler. Bir diğer rivayet ise gölün altında bir kent olduğudur. bu kent sellerle suya boğulmuştur. Gölün hemen hemen yakınında bulunan Hacıyakup köyüne geçmişte selaltı (saraltı) denmesi de sanki bunu teyit eder niteliktedir.

Düzce Efteni Gölü’ne Nasıl Gidilir ? 

Adres: Melen Gölü, Gölyaka İlçesi / Düzce

Nasıl Gidilir?: İstanbul tarafından gelenler; Hendek çıkışından TEM’den ayrılın. Ankara tarafından gelenler için; Düzce çıkışından TEM’den ayrılarak Gölyaka’ya doğru gidin. Gölyaka’nın içinde “Güzeldere Şelalesi” tabelalarını takip edin. Güzeldere Şelalesine 10 km kaldığını gösteren tabelayı görünce, Güzeldere’ye sapmadan düz devam edin. Kısa bir süre sonra solunuzda Efteni gölü görünecektir.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *