24/7 İletişim +905437872917
Düzce Kurugöl Kanyonu

Düzce Kurugöl Kanyonu

Düzce Kurugöl Kanyonu Nerede ?

Kurugöl Kanyonu; Düzce İli Akçakoca İlçesinde kurugöl köyünde yer alan ve büyük bir bölgeyi kapsayan, 2004 yılında mesire alanı olarak, 2011 yılında da Tabiat Parkı olarak tescil edilmiş gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Oksijenin bol olduğu bu alanda Kayın, Gürgen ve Meşe ağaçları ile görselliği güçlendirmektedir. Kurugöl köyünü geçtikten sonra, Karasu, Kocaali, Ereğli gibi bölgeler ayağınızın altında kalmaktadır ve turistlerin uğrak yerleri arasındadır. Günü birlikte olsa buralara gitmenizi şiddetle öneririz. İleri ki zamanlarda kurugöl şelalesini de sizler için tanıtacağız.

Düzce Kurugöl Kanyonun ‘da Neler Yapılır ?

Kaya tırmanışı, safari, trekking, Foto-Safari, Kampçılık gibi birçok aktiviteye de uygun mesire alanlarından bir tanesidir. Arkadaşlarınızla birlikte tatil gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirebileceğiniz tabiat parkıdır.

Düzce Kurugöl Kanyonun ‘da Neler Yenir ?

Karadeniz bölgesi olması sebebiyle, karalahana (Barbunyalı yada acı biberli) yemeği baş tacı olmakla birlikte, mısır ekmeği, kuru yufkadan yapılan börek ve makarnası, çeşitli turşuları ve hakiki mercan alabalığı oldukça bilinen yemekleridir.

Düzce Kurugöl Kanyonun ‘da Konaklama ?

Köy çevresinde pansiyon tarzı ufak konakları yerleri olmakla beraber bir kaç km uzaklıkta ki topuk yaylası göleti çevresinde de bir çok konaklama yeri mevcut. Bunlardan en büyüğü ise Fenerbahçe Topuk yaylası Tesisi ‘dir.

Su kaynakları yönünden zengin olan bu bölge, kendi bünyesindeki suyun Karadeniz ile birleşimi eşsiz görsellik katmaktadır. Ve son olarak bir ekleme yapalım, Kurugöl, nesli tükenmekte olan sülünlerin üretiminin yapıldığı bir alandır. Ve Kurugöl çevresinde avlanma yasağı vardır.

Düzce Kurugöl Kanyonu Tarihi 

Osmanlı kayıtlarında, köyün ilk adı Kurucagöl’dür.Ve Osmanlı Devleti’nin birinci teşkilatlanma safhasında (1300 yılı başlarında) Bolu Sancak Beyliği kurulmuş ve Akçakoca, o günkü Akçaşar adıyla on beş köylü bir merkez olarak Bolu Sancak Beyliği’ne bağlanmıştır.

1700’lü yıllardan itibaren Kurucagöl, çeşitli sebeplerden dolayı boşaltılmış, terk edilmiş, sönmüştür. 1800’lü yılların sonlarında, Doksan Üç harbi denilen Osmanlı Rus Harbi yenilgisinden sonra Ordu’nun çeşitli bölgelerinden Kurugöl’e birbirini izleyen göçler şimdiki Kurugöl nüfusunu oluşturmuşdur.

Kurugöl köyü, önceleri, köyün kuzeybatı taraflarında bulunan Sarı yayla ve Yaylacık mahallelerini de içine alan tek bir muhtarlıktı. Bu mahalleler, eski Kurugöl’den göçen insanlardan oluşmuştur. Ancak daha sonra 1970 ‘li yıllarda bu mahalleler Kurugöl ‘den ayrıldılar.

Düzce Kurugöl Kanyonu’na Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: İstanbul – Bolu yolunda ilerleyerek düzceye varabilirsiniz. Düzceye 50 km. Akçakoca şehir merkezine 14 Km. mesafede yer almaktadır.

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *