24/7 İletişim +905437872917

Ebola yeniden hortladı!..

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ebola salgınından en çok etkilenen üç Batı Afrika ülkesinde de Ocak ayının ilk haftasında vaka sayısının arttığını açıkladı

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre yeni yılda vaka sayısında haftadan haftaya art arda görülen düşüşlerin ardından, ilk kez artış yaşandı. WHO 124 yeni vakanın Sierra Leone’de, 39’unun Gine’de, kalan beşinin de Liberya’da kaydedildiğini bildirdi. Sierra Leoneli sağlık yetkilisi Dr.Brima Kargbo BBC’ye yaptığı açıklamada vaka sayısındaki artışın defin işlemlerinin hijyenik yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Aralık 2013’ten bu yana 9 bine yakın kişi Ebola yüzünden öldü. BM Ebola Özel Temsilcisi Dr. David Nabarro Ebola vakalarındaki küçük artıştan kaygı duyulmakla birlikte, bu durumun beklenmedik bir gelişme olmadığını vurguladı.

‘İyi yoldayız ama dikkat’

Nabarro “İyi yoldayız ama dikkatli olmalıyız. Çünkü hala hastalığın görüldüğü bölgeler var” dedi. WHO daha geçen hafta haftalık vaka sayısının Haziran 2014’ten bu yana görülen en düşük seviyeye indiğini duyurmuş ve hastalıkla mücadelede önemli bir eşiğin aşıldığı umutları artmıştı. Ancak WHO özellikle Gine’de yardım görevlilerine şüpheyle yaklaşılması ve defin işlemlerinde hijyene dikkat edilmemesinin hastalıkla mücadele çabalarına darbe vurduğunu söylemişti.

Ebola nedeniyle ölenlerin yakınları cenaze sırasında sevdiklerinin bedenlerine dokunduğu için hastalık yayılıyor.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *