24/7 İletişim +905437872917
Eskişehir Porsuk Çayı

Eskişehir Porsuk Çayı

Porsuk çayı, adalar ve gondol turu hakkında sizlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Eskişehir’in son zamanlarda yaşadığı büyük değişimden Porsuk Çayı da etkilendi. Kısa süre öncesine kadar birçok atığın atıldığı Porsuk yapılan başarılı ıslah çalışmalarının ardından yerli halkın ve turistlerin tercih ettiği en önemli gezi alternatifleri arasında yerini almış durumda.

Porsuk etrafında konumlanan birçok cafe , fast -food restoranı ve eğlence mekanı bölgenin çok hareketli bir yer olmasını sağlamaktadır. Bahar ve yaz aylarında Porsuk üzerinde yapılan bot ve gondol turları ise bölgeye çok farklı bir hava yaşatmaktadır. Amsterdam Kanalları’nda görmeye alıştığımız botlar ve Venedik Gondolları’nı anımsatan gondol turları şehre son derece modern ve turistik bir hava katar.

Eskişehir‘e güzel bir görüntü ve hava katan Porsuk Çayı ve Adalar , en güzel, en görkemli, en ilgi çekici ve hareketli bölgelerinin başında yer alıyor. Şirin ve huzur verici… Herhangi bir Kafe’ye oturup porsuk manzaralı çay içmek… Olmazsa olmazıdır. Porsuk çayın da mini vapurla gezmeyi sakın ihmal etmeyin. Muhakkak gidip görülmesi gereken bir yer… Vaktiniz varsa otogar hattında tramvay yerine botla seyahat edin, havadar, eğlenceli. Mezopotamya için Fırat ve Dicle ne demekse, Eskişehir için de Porsuk Çayı da neredeyse o demektir.. Avrupa’daki çoğu nehir/dere vb. daha güzel, temiz tutulmuş bir doğa harikası. Gürültüden bunalmışsanız ,kafa dinliyeyim diyorsanız, çiğdem eşliğinde çimlerin üzerinde keyif yapabileceğiniz harika bir yer. Güzel manzarası ve cıvıl, cıvıl insanlar.. Eskişehir’in sembolü çimenlerde keyif yapabileceğiniz, huzurlu, yürüyüş için ideal, cafeler ve kitapeviyle Avrupa havası yaratan bir yer ve ayrıca Dünyada sadece 2 tane olan kanal geçiş sistemine hayran kalacaksınız. banklarda oturun ve suyun ferahlığını dinlemeyi unutmayın.

Çevresindeki otellerde konaklama imkanının yanı sıra; otel pencerelerinin çoğunda Porsuk Çayı’nın dinlendirici manzarası vardır. Sabah uyandığınızda pencereye yönelip bu eşsiz manzara karşısında kendinize gelebilirsiniz. Ardından yeşillikler arasında güzel bir yürüyüş yapıp botlarla ve gondollarla Porsuk Çayı’nı doyasıya gezebilirsiniz. Birçok kolaylıkla karşılaşacağınız bu uzun çay sizi dinlendirmeye ve huzuru yaşatmaya hazır. Tatilinize Eskişehir Anadolu Havalimanı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Porsuk Çayı 450 kilometreye yakın bir uzunlukla Sakarya Nehri’nin en uzun koludur.

Son yıllarda hızla turistik bir değer haline getirilmiştir. İki barajı besleyen bu çay aynı zamanda bölgenin ekonomik faktörleri arasında da güçlü bir konuma sahiptir. Porsuk Çayı‘nın kent merkezine rastlayan bölgesine Adalar denilir. Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Porsuk Çayı arasında bulunan bölgenin tamamı eski dönemlerde şehrin tanınmış ailelerinden birine ait olduğundan, “Yalaman Adası” olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu bölgenin porsuk kenarı bir gezi ve eğlence bölgesine dönüşmeye başladıktan sonra isim “Adalar” olarak isimlendirilmeye başlanmıştır. Adalar bölgesi bölgenin en önemli merkezi olmuştur. Adalar bölgesi idari olarak da bir kaç mahalleyi kapsar. Hatta Adalar Eskişehir’in Odunpazarı ve Tepebaşı gibi iki merkez ilçesinden de bazı kısımları kapsamaktadır. Kent merkezini ortadan bölen bu güzel akarsu yanında çeşitli eğlence mekanları, cafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri bulabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan ıslah çalışmaları ve çevre düzenlemesi ile, bugün Porsuk Çayı’nın şehir merkezinden geçen kısmında gondollar ve gezi tekneleri halkın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca bugün Eskişehir Otogarı’nın tam karşısında Kentpark adı altında bir park ve bu park içerisinde Porsuk Çayı’nın bir kolu üzerinde yapay plaj ve gölet oluşturulmuştur. Şehre hayat veren porsuk çayının etrafında ki Cafe ve Restaruant’larda eşsiz porsuk manzarası eşliğinde çay kahve ya da yemek molası verilebilir.

Gondol Ve Bot Seferleri

Gondol gezilerini asla ihmal etmemelisiniz. Porsuk Çayı‘nda bir gondol sefası yapmışsanız Eskişehir’in en önemli bölgelerini su içinden seyretme fırsatı bulursunuz. Gondol kullanıcısı Venedik kıyafetlidir. Yaklaşık 20 dk süren bu gezi Eskişehir’in bir bölümünün perspektifini sizlere sunmaktadır. Gondollarda hoş sürprizlerde hazırlanabilmektedir. bot seferleri de düzenlenmektedir. Bot seferleri şehrin tarzını biraz daha güçlendirmektedir. Bu seferler Adalar boyunca iyi bir gözlem ve keyif şansı sağlar. Gondoldan ucuz olmasıyla ekonomik gezi isteyenlerin tercih edebileceği bir araçtır.

Ücretlendirme Ve Saatleri

Porsuk Çayı üzerinde yapılan bot turları hafta içi her gün 13:00 – 19:00, hafta sonları ise 13:00 – 20:00 saatleri arası Köprübaşı – Tülomsaş arasında yapılmaktadır. Bot turlarının kişi başı katılım ücreti yalnızca 1,5 TL ‘dir. Evet yanlış duymadınız yalnızca 1,5 TL’ye yapılan bu eğlenceyi kaçırmayın . Ayrıca Porsuk üzerinde her gün saat 10:00 – 13:00 saatleri arasında özel turlar yapılmaktadır. Özel turların kişi başı katılım ücreti ise 3 TL’dir. Dilerseniz Esbot yerine Gondol keyfi de yaşatabilirsiniz. Gongol turları tur başı 15 TL’dir. Gondollara 3-4 kişi beraber binilebilmektedir.

Eskişehir Porsuk Çayı’na Nasıl Gidilir ?

Adres: Şeker Mh. 26120 – Merkez / Eskişehir

Ulaşım: Turistlerin genellikle tercih ettiği noktalar merkezi yerlerdir. Buralara ulaşmak için tramvayla “İsmet İnönü” ve “Çarşı” duraklarına ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *