24/7 İletişim +90 546 656 35 88

Facebook’a Türk rakip!..

Malatya’da bir grup genç, kendi imkanları ile yayına sundukları ‘Simitsi’ adlı sosyal paylaşım sitesi ile dünya devi paylaşım sitelerine rakip oldu.

İHA’da yer alan habere göre Malatya’da 5 öğrenci, 9 aylık çalışma ve 4 aylık Ar-Ge sonrası yayına sundukları Türk yapımı sosyal paylaşım sitesi ile Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara meydan okuyor. Öğrencilerden Muhammed Metin Gönültaş Facebook ve Twitter’in Türkiye’de 7’den 77’ye herkes tarafından bilindiğini belirterek, “Zamanla ülkemizi onların elinden alacağız” dedi.

Ünlü sosyal paylaşım ağlarının sürekli mahkeme kararları ile kapanmasından sonra bu siteyi yapmaya başladıklarını belirten Gönültaş, “Yabancı elinde olan Facebook ve Twitter’e karşılık Türklerin elinde olan bir site yapmak istedik. Daha önce Türkiye’de böyle bir girişimde bulunuldu, ancak yapılan çalışmalar diğer sitelerin birer klonu olarak ortaya çıktığı için pek tutulmadı” ifadesini kullandı.

Daha öncede böyle bir çalışma yapmak istediklerini ancak başaralı olamadıklarını belirten Gönültaş, “Çünkü yeniydik. Şimdi ise tasarım ve dizayn olarak her şeyi kontrol edebilecek seviyedeyiz. Ve tekrardan böyle bir site yapma yoluna girdik. Ve tasarımı çok güzel, kullanımı çok kolay bir sosyal paylaşım siteye yaptık. Simitsi.com görünüm olarak Facebook’a benziyor, çalışma sistemi de twitter gibi. Facebook ve twitterde olan her şey ‘simitsi’de var. Bazı içerik olarak da facebook’tan üstün. Mesela facebook’ta 2 mb boyutunda resim eklenirken, simitsi’de biz onu 10 mb’a yükselttik. Facebook’ta arkadaş ekleme 5 binle sınırlıyken, bizde sınırsız takip etme olayı var. Bu daha da gelişecek inşallah. İddialıyız. Tam olarak tanınmamız için 4 yıllık bir zaman dilimine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Şu anda öyle bir kitleye sahip olacağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’de de zamanla sitelerin oturacağını ifade eden Gönültaş, “Facebook’a göre gelişmiş bir site olduğu için Türkiye’de de tutulacağına inanıyoruz. Facebook ve Twitter ülkemizde 7’den 77’ye herkes tarafından bilinir ve zamanla ülkemizi onların elinden alacağız. Şu an Malatya, Zonguldak, İstanbul’da kullanıcılarımız var. İleride Türkiye’de ve uluslar arası piyasada olmayı hedefliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *