24/7 İletişim +905437872917
geluske_hani

Gelüşke Hanı Tanıtımı

Tarihi dokusu, işlemeli taşları ile geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmak gibi Gelüşke Hanı’nı arşınlamak. Mardin’in her köşesi bambaşka bir havayla bürülü zaten. Gelüşke Hanı da bu yönüyle Mardin’in farklı havasına yakışan tarihi bir yapı.

Gelüşke Hanı Tanıtımı

1903 yılında Süryani bir vatandaş olan Musa Samas tarafından inşa edilen Tarihi Gelüşke Hanı, o zamanlar ticaret ve konaklama merkezi olarak kullanılıyormuş. 1950 – 70 yılları arasında ise köylü pazarı olarak kullanılmaya başlanmış. 1980 yılında da şehrin yerleşimi değişmiş ve Gelüşke Hanı da eski canlılığını yitirmiş birden. Bu nedenle de ahır ve mezbaha olarak kullanılmış uzun bir süre.

Ancak Girişimci Veli Güneş’in içi bu duruma el vermemiş ve Tarihi Gelüşke Hanı’nı restore ettirerek, şimdiki halini almasını sağlamış. Bugün Tarihi Gelüşke Hanı, yöresel yemeklerin sunulduğu pek çok restorana, köy dinlenme odalarına, Şadırvan bahçesine ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çeken Tarihi Gelüşke Hanı’nı, ilk fırsatta gerçekleştireceğiniz Mardin gezinizde mutlaka ama mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *