24/7 İletişim +905437872917
Günübirlik Hakkari Turu

Günübirlik Hakkari Turu

Günübirlik Hakkari Turu

TUR ADI: Günübirlik Hakkari 

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Hakkari Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Hakkari Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Hakkari Turu

Hakkari’nin tarihi ve turistik değerlerini tanımaya yönelik günübirlik Hakkari Turu.

Hakkari’nin tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Hakkari turumuza katılarak tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Kaya Resimleri: Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan “Guveruk” ve “Tırşin” yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur. Adeta açık hava müzesi niteliğinde olan ve çok geniş bir alana yayılı bulunan bu zengin resimlerin benzerliğine, doğuda Azerbaycan ve Kobistan bölgesinde kayalar üzerine çizilen yaklaşık 4.000 adet resimde rastladığımız gibi güneyde de Filistin bölgesinde kayalar üzerine çizilen yüzlerce kaya üstü resimde rastlarız. Guveruk ve Tırşin yaylalarındaki kaya üstü resimleri , yaklaşık olarak M.Ö. 6.000-1.000 yıllarına tarihlen dirilmektedir. Ancak bu resimlerin büyük bir kısmının daha sonraki devirlerde de çizildikleri anlaşılmaktadır.

Çay Kalesi: Şehrin güney tarafında 7-8 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kale denizde 2025 m yükseklikte sarp ve kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kaleye hem kuzeyde hem de güney tarafından tırmanmak mümkündür. Günümüzde kuzey kenarında yarıya kadar araba için yol açılmış olup geri kalan kısmı tırmanma yoludur. Kayalık kısmı merdiven gibi yapılmış olup buda çıkışı kolaylaştırmaktadır.

Halil Kilisesi: Nasturiler ait olan yapının üzerinde kitabe ve süsleme mevcut olmadığından, hangi tarihte kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Kilise 6.70m x 13.70m dış ölçülerine sahip, doğu batı doğrultusunda uzanan dikdörtgen planlı ve iki bölümden oluşmaktadır. Batıdaki birinci bölüm daha büyük tutulmuş. Buraya batı cephesinden bir kapı vasıtasıyla girilmektedir. Bu bölümün üzeri doğu batı doğrultusunda uzanan beşik tonozla örtülmüştür. Duvarlara dolap nisleri açılmıştır.

Günübirlik Hakkari Turu
Günübirlik Hakkari Turu
Günübirlik Hakkari Turu
Günübirlik Hakkari Turu
Günübirlik Hakkari Turu
Günübirlik Hakkari Turu

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *