24/7 İletişim +905437872917
Günübirlik Hatay Turu

Günübirlik Hatay Turu

Günübirlik Hatay Turu

TUR ADI: Günübirlik Hatay 

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Hatay Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Hatay Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Hatay Turu

Hatay’ın tarihi ve turistik değerlerini tanımaya yönelik günübirlik Hatay Turu.

Hatay’ın tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Hatay turumuza katılarak tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Antakya Arkeoloji Müzesi: Mozaikleriyle ünlüdür

Sant Pierre Kilisesi: Stauris Dağı’nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Antakya’daki ilk Hıristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Hristiyanların Hristiyan adını aldığı yerdir. Hristiyanların hac yeridir. Her yıl 29 Haziranda Hristiyanlar hacı olmaya gelirler.

Habib-i Necar Cami: Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinir. Cami Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami Osmanlı dönemi eseridir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde İsa’nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya(Pavlos) ile onlara ilk inanan ve şehit edilen ilk kişi olan Antakyalı Habib-i Neccar’ın türbesi bulunur.

Çevlik Titus Tüneli ve Beşikli Mağaralar Titus adıyla bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmış, yapımı yüzyılı aşkın bir zaman sürdüğü düşünülen tünellerdir. Tünel, dağdan gelen derelerin ağzında ve bir iç liman olarak MÖ 300’lü yıllarda I. Selevkos Nikator tarafından kurulan, kurucusu Nikator adıyla anılan tarihi kentin liman bölümüne bakmaktadır. Bu limanın dağdan gelebilecek sel sularıyla dolabileceği düşünüldüğünden dolayı, Titus tarafından derenin önü bir duvar ile kapatılmış, duvarın dereden gelen bölümü ile deniz arasındaki dağ delinerek tünel yapılmıştır. Tünelin kapalı bölümü 130 metre uzunluğunda olup, açık alanıyla birlikte toplam 1380 metre uzunluğundadır. Genel olarak açık ve kapalı alanlarda tünelin yüksekliği 7 metre ve genişliği ise 6 metredir. Tünelin tamamı “Titus” zamanında tamamlanmıştır.

Günübirlik Hatay Turu
Günübirlik Hatay Turu
Günübirlik Hatay Turu
Günübirlik Hatay Turu
Günübirlik Hatay Turu
Günübirlik Hatay Turu

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *