24/7 İletişim +905437872917

Günübirlik Kahramanmaraş Turu

TUR ADI: Günübirlik Kahramanmaraş Turu

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Kahramanmaraş Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Kahramanmaraş Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Kahramanmaraş Turu

Tur Programı

Kahramanmaraş’ın tarihi ve turistik değerlerini günübirlik turumuza katılarak gezip , görüp , tanıyabilirsiniz.

Tur Noktaları

Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş’ta kent merkezinde tepenin üzerine inşa edilmiştir. Kalenin M.Ö 1. Ya da 2. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Dikdörtgen yapılıdır. Kale duvarları ve burçları zaman zaman onarım görmüştür.

Kahramanmaraş Müzesi 

Daha önce kale üzerinde inşa edilen müze 1975 yılında yeni binasına geçmiştir. Kahraman Maraş Müzesi’nde Prehistorik, Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Müzede yaklaşık 30 bin eser barınmaktadır.

Elbistan Ulu Camii

Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. Yüzyılda Elbistan’ı aldıktan sonra yapılmıştır. Maraş’taki bir diğer eski cami de Afşin’deki Ulu Camii’dir. 1570 yılında Danişmentliler tarafından yaptırılmıştır.

Taş Han 

Maraş’ta Kapalıçarşı’ya bitişiktir. Dulkadiroğulları döneminde yapıldığı öne sürülen moloz taştan, kare avlu çevresinde iki katlı bir yapıdır. Girişin karşısındaki çapraz tonozlu mekân, sivri kemerlerle avluya açılır.

Ceyhan Taş Köprü

Eski Kahramanmaraş–Göksun yolunda, Ceyhan Irmağı üstündeki köprü, yeni yolun dışında kalmıştır. 14. ya da 16. yüzyıl yapısı olduğu tahmin edilmekterdir. Yaklaşık 157 m. uzunluğunda, altı gözlü bir köprüdür.

Kapalı Çarşı

En erken Osmanlı dönemi Kapalıçarşı örneklerinden biri olan Kahramanmaraş Kapalıçarşı’nın 15. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı olmak üzere iki bölümden oluşan çarşının ortasındaki dua kubbesi dikkat çekicidir.

Başkonuş Yaylası

Zengin orman dokusuyla dikkat çeken Başkonuş Yaylası’nda orman idaresine ait tesisler de bulunmaktadır. Konaklama yapılacak ya da yemek yenilecek yerler mevcuttur. Kahramanmaraş-Andırın yolu üzerinden buraya ulaşılabilir.

Kahramanmaraş Kalesi
Kahramanmaraş Kalesi
Kahramanmaraş Müzesi
Kahramanmaraş Müzesi
Kahramanmaraş Elbistan Ulu Camii
Kahramanmaraş Elbistan Ulu Camii
Kahramanmaraş Taş Han
Kahramanmaraş Taş Han
Kahramanmaraş Ceyhan Taş Köprü
Kahramanmaraş Ceyhan Taş Köprü
Kahramanmaraş Kapalı Çarşı
Kahramanmaraş Kapalı Çarşı
Kahramanmaraş Başkonuş Yaylası
Kahramanmaraş Başkonuş Yaylası

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *