24/7 İletişim +905437872917

Günübirlik Kırıkkale Turu

Günübirlik Kırıkkale Turu

TUR ADI: Günübirlik Kırıkkale

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Kırıkkale Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Kırıkkale Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Kırıkkale Turu

Kırıkkale’nin tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik günübirlik Kırıkkale Turu.

Kırıkkale’nin tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Kırıkkale turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Silah Sanayi Müzesi

İlk olarak 1990 yılında hizmete giren Silah Sanayi Müzesi,Kırıkkale’nin Merkez ilçesinde bulunmaktadır.Toplam 299 eserin sergilendiği Silah Sanayi Müzesi’nde İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde toplanan eserler ve İstanbul-Tophane’de yer alan silah fabrikasındaki birçok eser yer almaktadır.Koleksiyonun hepsi kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Silah Sanayi Müzesi, 1993 yılında genişletilip bir alana taşınmıştır.

Hasandede Camii

Kırıkkale’nin ibadet mekanlarından biridir Hasandede Camii. Mimari açıdan göz dolduran yapı, Merkez ilçesine bağlı olan Hasandede Kasabası’nda bulunmaktadır.Cami, il merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Caminin hemen yanında bir de türbe vardır. Türbede Hasandede’nin ve oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile Hasandede’nin kızı Ümmühan Ana’nın mezarı yer alır. Hasandede Camii, inşa edildiği sırada kare planlı olarak tasarlanmış ve yapımı sırasında kesme taş kullanılmıştır.Kırıkkale gezilerinin ilk uğrak yerlerinden biri olan Hasandede Camii, mimari özellikleri ve iç dekorasyonuyla sizin de gezi listenizde mutlaka yerini almalı.

Sulu Mağara

Kırıkkale’nin gezi alanları arasındaki Sulu Mağara, Keskin ilçesinde bulunmaktadır. Arzu Bayırı mevkiinde yer almakta ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir.Mağarada ilk olarak 1996 yılında araştırma yapılmıştır. Yapılan incelemelerde mağaranın Bizans döneminde bir yerleşim yeri olduğu tahmini yürütülmüştür. Fakat hiçbir kaynakta mağaranın ismine rastlanmamıştır. Sulu Mağara, yarı doğal-yarı yapay bir mağaradır.Ceritkale Köyü’nde bulunan bu nokta, Kırıkkale gezilerine dahil olması gereken yerlerin başında gelir.

Çeşnigir Köprüsü

Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan Çeşnigir Köprüsü,Kırıkkale ilçelerinden biri olan Karakeçili ilçesine bağlı Köprüköy beldesinde bulunmaktadır.Çeşnigir Köprüsü hakkında çok fazla bilgi yoktur. Yapılan mimari incelemelerde 13. yüzyıl dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Köprü ile ilgili kesin bilinen tek şey, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine giderken köprüyü tekrar yaptırmış olmasıdır. Çeşnigir Köprüsü 1898 yılına kadar araç trafiğine açıktı. Fakat Kapulukaya Barajı’nın yapımından sonra araç trafiğine kapatılmıştır.Köprünün yapımında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Toplam uzunluğu 110 metre olup, 6 metrelik bir genişliğe sahiptir.

Kırıkkale Silah Sanayi Müzesi
Kırıkkale Silah Sanayi Müzesi
Kırıkkale Hasandede Camii
Kırıkkale Hasandede Camii
Kırıkkale Sulu Mağara
Kırıkkale Sulu Mağara
Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü
Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü

 

 

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *