24/7 İletişim +90 546 656 35 88
Muğla

Günübirlik Muğla Turu

TUR ADI: Günübirlik Muğla Turu

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Muğla Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Muğla Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Muğla Turu

Tur Programı

Muğla’nın tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Muğla turumuza katılarak gezip , görüp , tanıyabilirsiniz.

Tur Noktaları

Muğla Müzesi 

Muğla Müzesi önceleri ceza evi olarak kullanılmakta iken daha sonra restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Muğla Müzesi toplam 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden meydana gelen bir yapıya sahiptir. Muğla Müzesi’nde fosiller, etnografik ve arkeolojik eserler ziyaretçilere sunulmaktadır. Muğla Müzesinde çok sayıda antik kalıntılar ve heykellerde mevcuttur. Muğla Müzesi’nin en önemli özelliği Türkiye’de ilk ve tek doğa tarihi müzesi olmasıdır. Muğla Müzesi’nde Muğla yöresinde gerçekleştirilmiş olan kazılarda hortumlu memeliler, zurafagiller, domuzgiller, atgiller, gergedangiller ve etçillere ait fosil kalıntıları bulunmuştur. Bunların yanı sıra Muğla Müzesi’nde bitkilere ait bitki fosilleri de müzenin doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Muğla Müzesinin etnografik bölümünde ise Muğla yöresine ait giyim kuşam gibi günlük eşyalar gelen ziyaretçilere sunulmaktadır.Muğla Müzesi müze olarak 1994 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Muğla Sanat Evi

Muğla Sanat Evi, sanatı ve kültürü yansıtan örneklerin sergilendiği bir mekan olarak 2003 yılından bu yana hizmet vermektedir. Muğla Sanat Evi’nin yapım tarihi yaklaşık olarak yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Muğla Sanat Evi’nde çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Kurşunlu Camii

Muğla merkeze ziyarete gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan bir camidir burası. Osmanlı’nın hüküm sürdüğü dönemlerde yapılan en seçkin eserlerinden birisidir. Kurşunlu Camisi’nin gerek binasının yapımında, gerek bahçesinde, gerekse şadırvanında Osmanlı döneminin mimarisine ait motifler görülebilmektedir. Cami olarak kullanılmadan önce ise Kurşunlu Camisi 30 odalı medrese olarak hizmet verirmiş. Ayrıca Kurşunlu Camisi’ni diğer camilerden farklı kılan özelliğinden bahsetmek gerekirse, caminin kubbesinin büyük bir kurşunla kaplı olması bu camiye Kurşunlu Cami denmesinin en büyük nedenidir. Kurşunlu camisi 510 yıllık zaman dilimi içerisinde birçok bakım ve onarımdan geçmiştir. Bu bakım ve onarım sırasında kendi dokusu korunmuş ve hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Osmanlı dönemin en büyük sanat eserlerinden olan Kurşunlu Camisi ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer aldığı söylenilmektedir.

Kurşunlu Camisi’nin yaklaşık olarak 510 yıllık bir tarihi olduğu sanılmaktadır. Kurşunlu Camisi 1493 tarihinde Menteşebeylerinden olan Şücattin Bey’in talimat vermesi ile inşa edildiği bilinmektedir. Yapım aşaması 2 yıl kadar süren cami, 1945 senesinde ibadete açılmıştır.

Yarım Han 

Han diyince insanın aklına gelip geçen yolcular gelir hep. Muğla’da da bir zamanlar yolcuların gelip geçtiği ve konakladığı bu hanlardan çok fazlada sayıda bulunurmuş. Korunamadıkları için birçoğu yok olup gitmiş. Ayakta kalanlar sadece 3tane. Bunlardan biride Yarım Han’dır. Bu han bir Osmanlı yapıtıdır. Osmanlı’nın izlerini taşımaktadır. İnşa edilirken kesme taşlar ve tuğla hatılından yararlanılmıştır.Burası Muğla merkezde bulunan bir handır ve Muğla merkeze bağlıdır. Yarım Han boyut olarak fazla büyük değildir. Çevresinde ise birçok dükkan yer almaktadır.Yarım Han’dan hiçbir kaynakta bahsedilmediği için, ne zaman, kimin tarafından inşa edildiği bilinmemektedir.

Yağcılar Han

Yağcılar Han Osmanlı döneminde ticaret merkezi amacıyla hizmet vermiş Muğla’nın geri kalan 3 hanından biridir. Yarım Han’da olduğu gibi Yağcılar Han’ın inşasında da kesme taşlar ve hatılı tuğlalardan yararlanılmıştır. Yağcılar Han’ın avlusunun etrafında yerleşmiş olan dükkânlar bulunur. Çeşitli dönemlerde yapılan bakım, onarım ve ilavelerle ile maalesef, Yağcılar Han eski mimari özelliğini artık pek taşımamaktadır.1493 yılında Osmanlılar zamanında ortaya konulmuş bir handır Yağcılar Han. Yağcılar Han’ın kitabesi tıpkı Yarım Han’ın kitabesi gibi bulunamamıştır. Yağcılar Han 1990 senesinde ise mülk sahipleri aracılığı ile onarılmıştır. Bir zamanların yolcularını ağırlayan Yağcılar han bu gün ise iş merkezi olarak hizmet vermektedir.

Vakıflar Hamamı

Vakıflar Hamamı tarihi ve geleneksel bir Türk hamamıdır. Buraya hamam sefası yaşamak için geldiğinizde, ilk olarak size ait olan bir soyunma odasına girersiniz. Bu odada ihtiyacınız olan her şey mevcuttur. Yanınızda getirdiğiniz eşyalarınızı ve kıyafetlerinizi bırakıp peştemalınıza sarıldıktan sonra hamamın içerisine göbek taşının bulunduğu alana geçersiniz. Bu alana girildiğinde ise göbek taşı sizi bekliyor olacak. Bu göbek taşı geleneksel Türk Hamamı’nın en başta gelen özelliğidir. Yine Vakıflar Hamamı’nda bir adet sauna, iki adet halvet, iki adet duş ve 13 adet ayrı kurna mevcuttur. Gelen misafirler onarla sunulan bütün bu seçeneklerden birini yada bir kaçını değerlendirebilirler. İster Halvette sakince banyo yapıp, ister saunada terleyip; isterseniz de göbek taşında keyif yapabilirsiniz. Ayrıca Vakıflar Hamamı’nda kesecilerimiz tarafından kese de yaptırabilirsiniz. Muğla’ya gelip de Vakıflar Hamamı’nda keyif yapmadan ve keselenmeden geri dönmemenizi tavsiye ederiz.Yaklaşık 700 senelik olduğu sanılan Vakıflar Hamamı, günümüze restore edilmiş olarak hizmet vermektedir.

Muğla Müzesi
Muğla Müzesi
Muğla Sanat Evi
Muğla Sanat Evi
Muğla Kurşunlu Camii
Muğla Kurşunlu Camii
Muğla Yarım Han
Muğla Yarım Han
Muğla Yağcılar Han
Muğla Yağcılar Han
Muğla Vakıflar Hamamı
Muğla Vakıflar Hamamı

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *