24/7 İletişim +905437872917
Muş

Günübirlik Muş Turu

TUR ADI: Günübirlik Muş Turu

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Muş Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Muş Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Muş Turu

Tur Programı

Muş’un tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Muş turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur Noktaları

Arak Manastırı 

Karaçavuş Dağlarının doğu doğrultusunda şimdi yayla olarak kullanılan zirvenin üzerinde kuruludur. Manastıra ismini veren Arak (Kepenek) Köyü ise zirvenin eteklerindedir. Arak: Farsça’da şarap anlamına gelmektedir. Köyün eskiden üzüm ambarının olduğu ve üzüm şırası çıkarılan bir yer olduğu bilinmektedir. 200 – 250 metre ilerisinde büyük bir Çan Kulesi vardır. Manastırın işçilik ve malzemesinde Roma Üslubu göze çarpar.

Muş Kalesi

Bu tarihi kale Muş’un merkezindedir. Moğol ve Ermeni istilalarına sahne olan kale, Hz. Ömer döneminde Müslümanların eline geçmesiyle birlikte Arapların egemenliğine girmiştir. Park haline getirilen kale, Muş halkının piknik yaptığı yerlerden biri olmuştur.

Murat Köprüsü

Muş – Varto yolu üzerinde Muş şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Bir Selçuklu yapısıdır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 143 m uzunluğunda ve 12 gözlüdür. Günümüzde orta ayaktan yıkılmıştır.

Alaaddin Bey Hamamı

Muş şehir merkezinde bulunan hamam, Alaaddin Bey tarafından Alaaddin Bey Camii ile aynı tarihte yaptırılmıştır. Günümüzde de kullanılan hamamın süslemelerinde bitki motifleri kullanılmıştır. Hamamın içerisindeki büyük locaya girişte, kapının hemen üzerindeki kaplumbağa kabartması dikkat çekicidir.

Muş Ulu Camii

Avlusunda yatan Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından yaptırılan Ulu Cami’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak mimari özelliği nedeniyle 14.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ana mekan, ortada kubbe, yanlarda beşik tonoz örtülü olup, kuzeyinde kesme taştan üç kubbeli son cemaat yeri vardır. Minaresi, depremden zarar görmüş olup, aslına sadık kalınarak 1968 ve 1972 yıllarında onarım yapılmıştır.

Muş Arak Manastırı
Muş Arak Manastırı
Muş Kalesi
Muş Kalesi
Muş Murat Köprüsü
Muş Murat Köprüsü
Muş Alaaddin Bey Hamamı
Muş Alaaddin Bey Hamamı
Muş Ulu Camii
Muş Ulu Camii

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *