24/7 İletişim +90 546 656 35 88
Samsun

Günübirlik Samsun Turu

Günübirlik Samsun Turu

TUR ADI: Günübirlik Samsun

TUR TARİHİ: Her gün

TUR SÜRESİ: Günübirlik

DURUM: Kesin Hareketli

KONTENJAN: Müsait

BAŞLANGIÇ SAATİ:  09.00

HAREKET NOKTASI: Samsun Meydanı

KATILIM ŞARTI: En az bir gün öncesinden Günübirlik Samsun Turu için kesin rezervasyon yaptırmış olmak gerekmektedir.

Günübirlik Samsun Turu

Samsunun tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya yönelik günübirlik Samsun Turu.

Samsunun tarihi ve turistik değerlerini günübirlik Samsun turumuza katılarak gezip , görüp tanıyabilirsiniz.

Tur N0ktaları :

Atatürk Anıtı

Avusturyalı Heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından yaptırılmış bu anıt, Samsun’un simgelerinden biridir. Anıt çevresinde Milli Mücadele’yi vurgulayan figürler bulabilirsiniz. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 metre, kaideli 8.85 metredir. Ve bu özellikleriyle de dünyada ikincidir. Atın kuyruğunun kaideye değiyor olması ise heykelin bir başka önemli özelliği.

Bandırma Vapuru

Samsun deyince aklımıza hiç şüphesiz Ulusal Kurtuluş Savaşımız gelir. Bu savaşın temellerinin atıldığı Bandırma Vapuru’nu, bu şehirde gezeceğiniz yerlerin başına alabilirsiniz. 1925 yılında parçalanan geminin orjinal boyutlarıyla tıpa tıp aynısı yaptırılmış ve müze olarak sergilenmesine karar verilmiş. Gemide Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykelleri de bulunuyor.

Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya müzeside, Samsun ve çevresinde Kalkolitik çağdan, Helenistik döneme Roma ve Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca antik Amisos kentinde ortaya çıkan mozaikler de teşhir ediliyor. Yine Truva savaşına ait figürler de mevcut. Bahçesinde ise Roma ve Osmanlı dönemine ait eserleri bulabilirsiniz.

Samsun Kalesi

1192 yılında Danişmentliler tarafından inşa edilen Samsun Kalesi, uzun yıllar toprak altında kalmış ve tam 138 yıl sonra gün yüzüne çıkarılabilmiş. Deniz kıyısındaki kalenin surları, Büyük Cami çevresinde yapılan çalışmalarda yeniden ortaya çıkarılmış. Bugün ziyaret edebilirsiniz.

Teleferik 

Samsun’da alternatif gezi yerlerinden biri de Batıpark’taki teleferiktir. Baruthane Tümüsleri’ne teleferikle ulaşıp tarih ve doğanın bir arada sergilendiği açık hava müzesine ulaşabilirsiniz. Hem teleferik keyfi sürebilir hem de Tümülüslerin bulunduğu 30 dönümlük alanda yeşil doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Samsun Büyük Camii

Samsun Büyük Cami, Batumlu Haci Ali tarafından 1884 yılında yaptırılmıştır. Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından onarıldığı için halk arasında Valide Camisi olarak da adlandırılır. Bu tarihi cami, mermer mihrap ve ahşap minberi ile dikkat çekmekte.

Sevgi Gölü

Samsun sahil yolunun doğu kısmında bulunan Sevgi Gölü, bu şehrin en meşhur dinlenme merkezlerinden biridir. Göl etrafında yürüyüş alanları, cafe, restoran ve dinlenme mekanları mevcuttur. Gölde ayrıca balık ve kuş türlerine de rastlayabilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi

Sevgi Park’ın yanı başında 22 dönüm arazi üzerine kurulu Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesinde maymun, geyik, keçi, tilki, kaz, ördek, puma, deve ve deve kuşu gibi çok sayıda hayvan türünü bulabilirsiniz.

 

Samsun Atatürk Anıtı
Samsun Atatürk Anıtı
Samsun Bandırma Vapuru
Samsun Bandırma Vapuru
Samsun Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi
Samsun Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi
Samsun Kalesi
Samsun Kalesi
Samsun Teleferik
Samsun Teleferik
Samsun Büyük Camii
Samsun Büyük Camii
Samsun Sevgi Gölü
Samsun Sevgi Gölü
Samsun Hayvanat Bahçesi
Samsun Hayvanat Bahçesi

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *