24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Belgrad Ormanı

İstanbul Belgrad Ormanı

BELGRAD ORMANI TARİHÇE

Kanuni, 1521 yılında Sırbistan seferinden birçok Sırp esirle birlikte döner. Bizans zamanından kalan köylerin canlandırılması ve yeni köyler kurulması uygulamasına paralel olarak esirler, eski Ayvat Köyü yakınına, orman içine iskan edilir. Bu yerleşime ‘‘Belgrad Köyü’ adı verilir. Zamanla orman da aynı isimle anılmaya başlar. Daha sonraları bentlerin suyunu kirletmeleri sebebiyle 1894 tarihinde bir irade ile bunlar ormandan çıkarılmıştır.

XVI. Yüzyılda Türkiye’ de henüz ormancılığın başlamamıştı. Ormanların korunamaması sonucu büyük tahribata neden olmuştur. Orman – su ilişkisi anlaşılmaya başlanmış ve gittikçe kalabalıklaşan İstanbul’ un su ihtiyacının büyük bir kısmının Belgrad Ormanları’ ndan karşılanabileceği anlaşılmıştır. Bunun üzerine su kemerleri inşa edilmiştir. Su kemerleri 1554-1654 Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır.

BELGRAD ORMANI TANITIM

Bol bol oksijen alıp, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, çocukların keyifli vakitler geçirebileceği, bisiklet turları yapabileceğiniz İstanbul’da yer alan bir cenneti tanıtacağız.

Belgrat ormanı yetmiş bir çeşit kuş ve on sekiz memeli hayvan türü onlarca çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor. İstanbul dışına çıkmadan doğanın keyfinin çıkarmak istiyorsanız Belgrad Ormanı sizleri bekliyor. Burada dört mevsim boyunca yürüyen, koşan, spor yapan, insanları gözlemlemek mümkün. Aracınızı park edip, çevrede bulunan otopark ve yürüyüş parkurlarına katılabilirsiniz. Özellikle ormanın ihtişamlı görüntüsünü görebilmek için ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmelisiniz.Mangal ve kahvaltı alanları mevcut. On üç bin metrekarelik yemyeşil ormanda avlanma yasası var. Bu sayede doğal yaşam korunuyor. İlkbahar da yeşil, sonbahar da kızılın tüm tonlamalarını görebilirsiniz. Ormanın derinliklerini doğru ilerlediğinizde sizleri ormanda yer alan tek yeme içme merkezi olan Natural Park ile karşılaşıyorsunuz.

İSTANBUL BELGRAD ORMANI GİRİŞ ÜCRETİ

Giriş ücreti :

Otomobil 10 TL

Servis 20 TL

İSTANBUL BELGRAD ORMANI NEREDE ?

Belgrad ormanına gidebilmek için Maslak’tan Sarıyer’e doğru giderken sol tarafta bulunan ‘Bentler’ tabelasından içeri doğru sapın. Bir süre yolculuk yaptıktan sonra kemerlere varacaksınız. Yola düz devam ettiğinizde Belgrad ormanına varacaksınız.

Adres: Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği – Bahçeköy Orman Fidanlığı Bahçeköy / Sarıyer

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *