24/7 İletişim +90 546 656 35 88
İstanbul BüyükAda

İstanbul BüyükAda

BüyükAda Gezilecek Yerler

Büyükada, yabancılar tarafından Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski adı Prinkipo’dur.Zaten “Prinkipo” da Rumca’da “büyük” anlamına gelmektedir. Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, M.S. 6. yüzyıl’da inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır.

İsa Tepesi’nde ise Hristos kilise ve manastırı ile Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Rum Yetimhanesi’nin binası dünyanın en büyük ahşap monoblok yapılarındandır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios kilisesi de Büyükada’nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar.

Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’dir. Mimari açıdan Batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekan, Ada Cami Sokağı’nda bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Motorlu taşıtların yasak olduğu (resmi araçlar hariç) adada ulaşım bisiklet ve faytonlarla sağlanır.

Denize girmek isteyenler için dört plajı mevcuttur:

Yörükali Plajı

Prenses Plajı

Nakibey Plajı

Kumsal Plajı

Lev Troçki’nin, Stalin tarafından sürgün edildikten sonra 1929-1933 yılları arasında yaşadığı Nizam Mahallesi’ndeki ev ve ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in Maden Mahallesi’ndeki evi adayı ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir. Aya Yorgi manastır ve kilisesinin özel bir yeri vardır: Her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül günlerinde sayısız insanın 200 metrelik bu tepeyi tırmanıp kiliseye ulaşınca, inancı doğrultusunda dua ettiği, niyet tuttuğu ya da şifa umuduyla siyah cüppeli bir Ortodoks papazdan dua dilediği görülebilir.

BüyükAda Kahvaltı:

Kahvaltı arzunuza göre farklılaşıyor. Meydanda menemenli , sucuklu yumurtalı bir kahvaltı istiyorsanız bir kaç altarnetif cafe var . Ben ve eşimin tercihi , ada esnafından alışveriş yapıp , denizi alabildiğine kucaklayan ada kıraathanesinde kahvaltı yapmak oldu . Ada ki Namlı marketten 100 gr. eski kaşar , 75 gr. beyaz beynir , ceri domates , fıstıklı salam , reçel , bal . Meşhur Sarıyer Börekçisinden yarım porsiyon patatesli , yarım porsiyon ıspanaklı börek , çıtır çıtır dumanı üstünde simit ve tatlı ile sonlandırmak için ay çöreği … Hepsi 25 TL

Fiyatı:

Fayton: 30-40Tl.

Dondurma: 5 – 10 Tl.

Ücretli Park: 8 Tl.

BüyükAda’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada’ya Bostancı, Kabataş, Kadıköy ve Eminönü’nden vapur seferleri vardır. İstanbul’un bozulmamış, motorlu araçların olmadığı bu şirin adasına yılın her dönemi ulaşım yukarıda bahsettiğim yerlerden keyifli bir deniz seyahati ile yapılabilmektedir. İstanbul’un ister Anadolu, isterseniz Avrupa yakasında olun Büyükada’ya gün içinde yoğun bir trafikte vapur seferleri yapılmaktadır. Sabah erkenden kalkıp, ilk vapur ile gideceğiniz Büyükada’yı son vapur saatine kadar çok rahatça gezebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *