24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi

İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi

İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi Nerede ? 

Eski adı Otağtepe Parkı olan bu yer şuan ki adı ise: Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçmekte. Manzarası o kadar güzel ki sahte cennet dedikleri yer bu olsa gerek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi köprülerini kuş bakışı görebildiğiniz bu yer, eşsiz deniz manzarasıyla birleşince keyfinden yenmiyor. Yenmiyor derken ciddi anlamda söyledik içerisinde kafe vb. hiç bir şey yok, gerçekten bir şey yenmiyor. Güneşi tepeden gören bir yer olduğu için aşırı sıcaklarda tavsiye etmiyoruz ama biliyoruz ki o manzara güneşin altında bile çekilir.Diziler de, filmler de izlediğiniz o sahneleri yaşamak, bir kaç saatte olsa İstanbul’un tadını çıkartmak istiyorsanız gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi diyebiliriz. Eğer hala buraya gitmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezinde Neler Var?

Satış Birimi: TEMA Vakfı ürünlerinin ve seradaki bitkilerin satışının yapıldığı birimdir.

Sera: Proje alanının mevsimlik bitkilerinin üretildiği- yetiştirildiği birimdir.

Seyir Terasları: Boğazın izlendiği, onay verildiği taktirde çeşitli organizasyonların (kokteyl vb.) yapılacağı açık mekanlardır.

Gezi Yolları : Çeşitli birimleri birbirine bağlayan, yürüyüş ve koşuya uygun yollardır. Bağlantılardaki basamaklarda fiziksel engelli kişiler için rampalar düşünülmüştür.

Nilüfer Gölü ve Taş Köprü: Nilüfer ve bazı su bitkilerinin yerleştirildiği 280 m2 yüzeyli ve üzerinde Anadolu ve Rumeli hisarlarından esinlenerek taş malzeme kullanılan Mimar Sinan tarzında, ahşap korkuluklu bir köprü bulunan suni göldür.

Oturma ve Gölge Elemanları: Ahşap konstrüksiyonlu elemanlardır.

Otopark: 75 araç kapasiteli olup, çim taşları ile döşenmiştir.

İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’nin Tarhiçesi

Koç Holding A.Ş.’nin katkıları ile TEMA Vakfı tarafından yapılan “TEMA – Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi” 31 Mayıs 2000, Çarşamba günü açıldı. Meşe, Erguvan ağacı, Gülibrişim, Gümüşi Ihlamur, At Kestaneleri, Manolya, Nilüfer, Lale ve diğerleri…İstanbul’u asırlardır süsleyen bu eşsiz ağaç ve çiçek türleri TEMA – Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’nde toprakla buluştu.Koç Holding A.Ş.’nin desteği ile TEMA Vakfı tarafından çağdaş bir doğa kültür merkezine dönüştürülen Kavacık Tepesi’ndeki alan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü inşaatı sırasında şantiye olarak kullanıldığı için toprak ve bitki örtüsü büyük ölçüde tahrip olmuştu. Bu nedenle proje alanına dışarıdan toprak getirilerek rehabilitasyon çalışmaları yapıldı. Toplamda 152.000 metrekare olan alanın 112.000 metrekaresinde peyzaj çalışmaları tamamlandı.

Parkta 136’sı bölgenin ekolojisine uygun bitki türü, 1.711’i ağaç ve ağaççık, 5.089’u çalı, 8500’ü yer örtücü bitki ve sarmaşık olmak üzere yaklaşık 15.300 bitki türü bulunuyor. Ayrıca 10.000 adet de mevsimlik bitki mevcut. 27.000 metrekare çim alanı, yaklaşık 10.000 metrekareye yayılan yürüyüş yolları ve seyir teraslarıyla TEMA Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi doğasever konuklarını ağırlamaya hazır.

Park, Avrupa Konseyi’nin 50. Yıl kutlamaları nedeniyle düzenlenen “Avrupa Ortak Miras Kampanyası” programına dahil edildi. Ayrıca TEMA Vakfı, yine aynı çerçevede düzenlenen Avrupa Konseyi Peyzaj Proje Yarışması’na TEMA – Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi projesiyle katılıyor.

TEMA – Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’nin açılışı 31 Mayıs 2000, Çarşamba günü saat 19.00’da Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca ve TEMA Vakfı Başkan Vekili Nihat Gökyiğit’in evsahipliğinde, işadamlarından, politikacılara, basın mensuplarından, TEMA Vakfı Yöneticileri ve Üyeleri’ne kadar çok sayıda doğaseverin katılımı ile gerçekleştirildi.

İstanbul  Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? 

Araç İle: İkinci köprüye bağlandığınız da sağda ki Kavacık tabelalarını takip ettiğinizde sizi Fatih Korusu’na götürecektir.

Otobüs İle: Beşiktaş’tan deniz otobüsleriyle Üsküdar’a geçtin. Oradan Beykoz’a giden bir çok belediye otobüsü mevcut, bunlardan birine binerek Anadoluhisarı gidin. Buradan geçen minibüslerle kavacığa geçebilir yada buradan kime sorsanız sizi fatih korusuna yönlendirecektir.

 

 

One Reply to “İstanbul Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi”

Defne
3 Temmuz 2015
Merhaba , burasıyla ilgili bir iletişim numarası veya ilgilenen bir birim var mı acaba ? teşekkürler.
Yanıtla

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *