24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Florya Atatürk Deniz Köşkü

İstanbul Florya Atatürk Deniz Köşkü

İstanbul Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede ?

Florya Atatürk Deniz Köşkü, dünyanın merkezi İstanbul’da gezilmesi gereken güzel noktalardan birisi. Bakırköy’ün Şenlikköy mahallesinde bulunan köşk, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak yaptırılmıştır. Mustafa Kemal’in İstanbul iline olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a ziyaret gerçekleştirmesi, kendisine özel bir köşkün yapılmasını ve şahsına armağan edilmesini gerekli kılmış. Dönemin İstanbul Belediye başkanı tarafından Bakırköy’ün en güzel noktalarından Şenlikköy’de yapılan Florya Atatürk Köşkünün kısa tarihçesi bu şekilde.

1935 senesinde İstanbul Belediyesinin talimatı üzerine dönemin önde gelen mimarlarından Seyfi Arkan tarafından projelendirilen yapı, aynı yıl içerisinde tamamlanarak, 14 ağustos gününde törenle Mustafa Kemal’e teslim edilmiştir. Atatürk tarafından köşk çalışma ofisi olarak kullanılmış, ayrıca halka beraber Atatürk köşkün sahilinde denize girmiştir.Dolmabahçe Sarayında kaldığında sık sık motorla Florya köşküne geçen Atatürk, köşke son ziyaretini ölümünden önce 28 Mayıs 1938 senesinde gerçekleştirmiştir. Atatürk, birçok misafirini bu köşkte karşılamış, ayrıca bilimsel ve ülke gündemini ilgilendiren önemli konular, bu köşkte yapılmıştır.

Atatürk’ün vefatından sonra, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay tarafından köşk kullanılmaya devam edilmiştir. Ancak, bölgenin giderek ışıltısını ve ihtişamını kaybetmesi, ayrıca deniz suyunun kalitesini muhafaza edememesi nedeniyle diğer cumhurbaşkanları tarafından sık kullanılmamıştır. 1988 senesinde ise, bakanlar kurulu kararıyla TBMM milli saraylar daire başkanlığına köşk, emanet edilmiştir.

Köşkün mimari yapısı

Köşkün bulunduğu yer, deniz seviyesine sıfır noktasıdır. Yani köşk, denize kazıklar çıkılarak, kazıkların üzerine inşa edilmiştir. Karadan uzaklığı yaklaşık olarak 70 metredir. Ahşap iskelesiyle karaya bağlanılan köşk, geniş bir bahçeye sahiptir. Köşkün içerisinde yatak odası, banyo ve büyük bir kütüphane ile çalışma odası bulunmaktadır. Aynı zamanda misafirlerin kabul edildiği odalar, misafirlerin ağırlanması için yatak odaları vardır.Atatürk, köşkün inşası esnasında yaptığı incelemeler ve ziyaretler esnasında, köşkün bahçesini içerisinde bulunan Ayastefanos Manastırının kalıntılarının da dahil edilmesini istemiştir. Bugün köşkün mimari özelliği olarak, Cumhuriyet tarihinin ilk eserlerinden birisi olmasını söylemek yeterlidir. Cumhuriyet mimarisinin klasik yansımalarını içeren Florya köşkü, bu nedenle önemlidir.

Bakırköy’de ne yeriz?

Köşk ziyaretinden sonra cumhuriyet eserinin ihtişamından dolayı karnınız acıkabilir. Bu durumda Atatürk çiftlik ormanına doğru açılmanızı tavsiye ederim. Burada bulunan kafelerde, İstanbul’un geleneksel kumpir lezzetini yeşillin içerisinde tadabilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyaret Saatleri Ve Ücreti ?

1988 yılında TBMM milli saraylar bünyesine katılan Florya köşkü, cüretlidir. Eğer ziyaret kartınız yoksa, 20 lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Pazartesi ve Perşembe günleri köşk ziyarete kapalıdır. Hafta sonlarını da saymazsak, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Kışın 9 ve 15 arasında ziyaretlere açıktır. Yazın ise 9 – 16 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Florya Atatürk Deniz Köşkü, Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: İstanbul Caddesi Florya – Bakırköy / İstanbul

Nasıl Gidilir?: İstanbul’a ilk defa gelenler için köşke ziyaret, İETT otobüsleriyle kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun için Florya Yeni Bosna arasında işleyen 73T otobüslerine binilmesi yeterlidir. Söz konusu otobüs, köşkün önünden geçmektedir. Diğer bir alternatif ise, Halkalı Sirkeci banliyö hattından kalkan minibüslerle köşke ulaşmaktır. Arabası olanlar için Çekmece İstanbul caddesinden Atatürk çiftlik ormanı tarafına doğru gitmeleri yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *