24/7 İletişim +90 546 656 35 88
İstanbul Galata Kulesi

İstanbul Galata Kulesi

İstanbul Galata Kulesi Nerede ?

Galata Kulesi İstanbul’un Galata Semtinde yer alan Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı ihtişamlı bir eserdir. Altmış yedi metre uzunluğundaki kuleden İstanbul manzarasını bütün çıplaklığıyla izleyebilirsiniz. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte tarihte rasathane ve hapishane olarak kullanılmıştır. Şehrin merkezinde yer alan kuleye ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.Asansörle çıkılan kuleye son iki katı dar merdivenlerden geçerek çıkıyorsunuz. En yukarıda sizi bir kafe ve restaurant karşılıyor. Belediyeye ait olduğundan alkollü içecek satışı yapılamamaktadır. Akşamları türk ezgileriyle çayınızı yudumlayıp İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz.

Kulenin Tarihi ?

Önce Byzantium, sonra, Fetihe kadar Konstantinopolis adıyla bilinen İstanbul, güneyde Marmara Denizi, doğu açıklarında Boğaz, kuzeyde ise Haliç’ in çevrelediği tarihi yarımada üzerinde kurulmuştur. Galata Kulesi, eski devirlerden beri ‘Galata’ adıyla anılan bu mevkiin çevresinde Galata’ yı korumak amacıyla yapılmış tahkimatın bir parçasıdır.

Fetih’ ten sonra, depremler ve başka nedenlerle zaman zaman hasar gören Galata Kulesi bugünkü şekli 2. Mahmut döneminde yapılan onarımda verilmiştir.

14. Yüzyıl ortalarında, Cenevizliler’ in savunma amaçlı olarak inşa ettikleri Galata Kulesi 16. Yüzyılda tersanede çalıştırılan esirlerin barınağı olarak kullanıldı. 18. Yüzyılda Galata Kulesi’ ne, geceyarısını haber vermekle görevli bir Mehterhane Ocağı yerleştirildi. Kule, 1874’ ten itibaren yangın gözetleme ve haber verme mevkii olarak kullanılmaya başlandı. 1967 yılında Belediye Başkanı Haşim İşcan tarafından tamir ettirilen kulenin üst katı lokanta ve lokal olarak kiraya verildi.

İstanbul Galata Kulesi Giriş Ücreti ? 

Yerli vatandaşlar için 6,5 TL.

Yabancılar için 13 TL.

-Öğrenci için extra bir indirim yok.

-5 yaş ve üzeri çocuklardan ücret alınmaktadır.

Galata Kulesinde içecek fiyatları;

Bir bardak çay 6 TL,

Bir bardak kahve 7 TL,

Kola 7 TL,

Soda 5 TL dir.

İstanbul Galata Kulesi Nerede ?

Adres: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul

İstanbul Galata Kulesi Nasıl Gidilir ?

Özel araçla; Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz. Aracınızı kule çevresinde yer alan otoparklara bırakabilirsiniz.

Toplu ulaşımla; Öncelikle Taksim’e ulaşıyorsunuz. Ardından İstiklal Caddesini baştan sona geçtikten sonra caddenin sonundan yaklaşık 500 metre aşağıda kuleye ulaşabilirsiniz. Eminönü tarafından gelmek isterseniz Karaköy yolu üzerinden Bankalar caddesinden yokuşu çıkarak ulaşım sağlayabilirsiniz veya metroyu kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *