24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi Nerede ?

“Ah o İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle bir güzellik” diyerek başlıyorum sözlerime ve hemende ekliyorum eleştirimi; Fiyatlarınız biraz yüksek! Tamam biliyoruz dizilerde, posterlerde, haberlerde hatta dünya çapında ün salmış filmlerde hep Kız Kulesi gösteriliyor ama biraz fiyatları indirelim lütfen.. Gerçi bana soracak olursanız gönlüm Kız Kulesinin Bu şekilde Restaurant olarak işletilmesinden yana değil. Herkesin gezip görebileceği bir müze haline getirilmesinden yana.. Güzelliğini anlatmama gerek bile yok diye düşünüyorum.Anlatılmaz yaşanır diyerek Kız kulesi hakkında ki diğer bilgilere geçiyorum. “Genç çiftlere ufak bir önerim olacak. Gözünüzü karartıp burada yemek yemeği düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. Üsküdar da deniz kenarında çok güzel banklar var, kız kulesi manzarası eşliğinde çok güzel çekirdek yenebiliyor hemde küçük bir esnaftan alırsanız tanesi 1,5 Tl.

Kız Kulesi’nin İç Görünümü Hakkında Bilgi;

Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

Asıl Yapılış Amacı;

Bu kule, Bizans döneminde gözlem eviydi ve gelen geçen ticaret gemilerinin kontrolü burada gerçekleştirilirdi. İstanbul’dan, Sarayburnu önlerinden bu adaya da bir zincir çekiliydi, tıpkı Haliç’e gerildiği gibi! Türkler İstanbul’u aldıktan sonra, eski kule yıktırılıp yerine yenisi, ahşap olarak yapılmış. 1719da bu kule yanınca, bina yeni baştan ve taştan inşa edilmiş. 18.yüzyıl sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa, 1755 yılında Sultan III. Osman tarafından bu kuleye hapsedilmiş. I. Mahmut’un saray kızlar ağası Beşir’in de boynu, Kızkulesi’nin dalgaları dövdüğü kayalıklarında vurulmuş.1839 Tanzimat Fermanının ilanından sonraki yıllarda bir süre karantina işlevi gören Kızkulesi, yakın zamanlara kadar deniz feneri görevi yaparken, günümüzde özellikle turistlere hizmet veren bir İstanbul güzelliği olarak hizmetini sürdürmektedir.

İstanbul Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir ?

Üsküdar ‘dan: Üsküdar/Salacak’tan – Kızkulesi’ne ring seferleri: Hafta içi 12:30 – 18:30, hafta sonu ise 11:00 – 18:30 saatleri arasında ring seferi mevcuttur.

Kız Kulesi Kabataş ‘dan Ulaşım: Sadece Hafta Sonları : 09:15 – 10:00 – 10:45 “Kızkulesi hafta içi hergün 12:30 – 18:30 ve haftasonu 11:00 – 18:30 saatleri arasında herkese açıktır.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *