24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Kumburgaz

İstanbul Kumburgaz

İstanbul Kumburgaz Nerede ?

Kumburgaz, İstanbul’a yaklaşık elli kilometre uzaklıktadır. Eski İstanbullular için önemli bir yere sahiptir belde, gazın ilk keşfedildiği yerdir. Çıkan gaza kumbur adı verilmiş beldede Kumburgaz adını almıştır zamanla. Geçmişte sahile bina inşaa etmek yasaktı, eski istanbul beyfendilerinin tatil beldesiydi. Zamanla herşey değişti kıyıya binalar inşaa edildi, betonlaşma zamanla her yere yayıldı. Bütün doğallığı, sadeliği ile güzelliğinden bir şey kaybetmedi. İnce sıcacık kumlarla çevrili yaklaşık sekiz kilometre uzunluğunda plajı olan belde, tatilcilerin uğrak noktaları arasında.

Burada geceleri hanımlar gece pazarında alışveriş yaparken, erkekler okey geceleri düzenler. Sahilden güneşin batışını izleyerek, serin sularda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Fotoğraf makinenizle güneşin batışı sırasında anı ölümsüzleştirebilir, sevdiklerinizle hoş sohbetler edebilirsiniz.

İklim özellikleri ve bulunduğu bölge nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alır. Yaz mevsimlerinde sıcaklık ortalaması otuz derece civarlarında seyretmektedir.

Kumburgaz Gezilmesi Gereken Yerler

Sahili ve doğal yaşam alanlarından başka gezilecek pek yeri olmamasına karşın, bölgenin en güzel kumsalına sahip. Tarihi eserler harap durumda ve çoğunluğu yıkılmış. Uzun kumsalı ve kıyı şehrindeki cafeleriyle çok sevimli bir yer burası.

Kumburgaz’da Ne Yenilir ?

Hemen hemen her çeşit deniz mahsulü mevcut. Zaten kıyı bölgesi olması nedeniyle genellikle deniz ürünleri tüketiliyor. Sahil kıyısında çeşit çeşit restoranlar mevcut. Türk mutfak kültürünün pek dışına çıkılmamış. Ama Turistlere özel bazı özel mezeler ve bir kaç çeşit farklı tatlara da yer verilmemiş değil.

Kumburgaz’a  Nasıl Gidilir ?

İstanbul metrosuyla Beylikdüzüne gidilip otobüsler aracılığıyla da ulaşılabilir. Kumburgaz Büyükçekmece’ye 13 km, Silivri’ye 20 km, İstanbul’a ise 56 km mesafededir. Tatil beldesine kendi aracınızla gitmek isterseniz E-5’i veya TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Kaç Saatte Gidilir ?

İstanbul – Kumburgaz yaklaşık 56 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Ankara – Kumburgaz arası yaklaşık 506 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

İzmir – Kumburgaz arası yaklaşık 619 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat kadar sürmektedir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *