24/7 İletişim +90 546 656 35 88
İstanbul Mısır Çarşısı

İstanbul Mısır Çarşısı

İstanbul Mısır Çarşısı Nerede ?

Mısır Çarşısı, İstanbul’da yer alan en köklü alışveriş bölgelerinden biridir. Bina yapısı nedeniyle turistlik özellikteki çarşı, ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. İstanbul’un Eminönü semtinde bulunan her yıl yüzbinlerce turistin uğradığı bu çarşı, İstanbul gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Eminönünden kısa bir yürüyüşle çarşıya ulaşılabilir. Çarşının önünde yer alan güvercinler sizlere keyifli ve huzurlu vakitler yaşatabilir. Çocuklarınızla keyifli zamanlar geçirebilir, ihtiyaçlarınızı çarşıdan karşılayabilirsiniz.

Mısır Çarşı’sının baharatçıları ünlüdür. Her türlü baharat ve geneleksel lezzetlerin bulunduğu çarşı, nefis kokular eşliğinde sizleri karşılamakta. Türk lirasının yanında en az bir adet yabancı para cinsininde yazılması müşteri kitlesini arttırmaktadır.

Tarihinde iki büyük yangın yaşanan çarşı restorasyon ile gününümüzdeki haline getirilmiştir. Mısır çarşısı L şeklinde inşaa edilmiş olup, Yeni Camii’nin batısında yer almaktadır. Çarşının Mısır Çarşısı olarak anılmasının sebebi Kahire’den alınan vergilerle yapılmasıdır. Çarşıda toplam altı kapı bulunmaktadır. Tarih boyunca her derde deva olabileceğine inanılan baharat ve şifalı otlar satılmıştır.

İstanbul Mısır Çarşısı’nın Tarihi 

Osmanlı padişahı IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Yeni Cami’ye vakıf olarak inşa edilen Mısır Çarşısı’nın yapımına 1660 yılında Mimar Kasım Ağa trafından başlamış ve 1664 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır.İlk yapıldığı yıllarda Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı olarak anılan yapı; 18. yüzyıldan itibaren baharat yolunun İstanbul’dan önceki durağı Mısır olduğu için Mısır Çarşısı olarak anılmıştır.

Balık Pazarı Kapısı (Tahmis Kapısı), Bahçe Kapı (Haseki Kapısı), Çiçek Pazarı Kapısı, Yeni cami Kapısı, Tahtakale’ye açılan Ketenciler Kapısı ve Eminönü Kapısı olmak üzere 6 kapıya sahip olan çarşının içinde 86 adet dükkân yer alır ve bu dükkânlar aktarlara, yorgancılara ve pamukçulara ayrıldığı için yapılan işle bağlantılı olarak iki ayrı bölümden oluşur.

İstanbul Mısır Çarşısı Nerede ?

Eminönü – Fatih / İstanbul / Türkiye Mısır Çarşısı No : 92

İstanbul Mısır  Çarşısı Giriş Çıkış Saatleri ?

Yaz saati uygulaması nedeniyle 01 Nisan 2014 tarihinden itibaren çalışma saatleri değişmiştir.

Açılış: Hafta içi hergün 8:00

Kapanış: 19:30

Cumartesi günleri Açılış: 8:00 Kapanış: 20:00

Pazar günleri Açılış: 9:30 Kapanış: 19:00

Kapalı Günler : Tüm dini bayramlarda kapalıdır.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *