24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Nerede ? 

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına ilk olarak hatıra parkı oluşturmak için kurulmuş, 32 hektarlık park alanına yaklaşık 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir. Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanılmış , 2002 yılında ziyarete açılmış, ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olmuştur.

İstanbul’a %12 oranında yeşil alan sağlayarak İstanbullular için oksijen deposu olmuş , aynı zamanda bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi , İstanbul halkının yararlanması için , çevreyi korumada önemi olan , keyifli ve bir o kadar da eğitici bir bahçedir.

Ülkemizdeki ve dünyanın her tarafındaki bitkilerin canlı koleksiyonunun yapıldığı bu bahçede, tehdit altındaki tüm bitkiler de korunmaya alınmıştır. Bahçedeki çimenler üzerinde rahatça dolaşabilir, hiç örtü sermeden de çimenlere oturabilirsiniz. Kaya Bahçesi’ni, su arklarını, soğanlıkları, Ertuğrul Adası’nı, İstanbul Adasını, kumar bahçesini, kurak bahçeyi, kaya bahçelerini, menfez galeriyi, çitli bahçeyi ziyaret ederek zaman geçirebilir ya da tepedeki çardaktan doyumsuz manzarayı izleyebilirsiniz.

Burada hem çocuklara hem yetişkinlere eğitimler de veriliyor Teşhis Yolu oyununda çocuklar verilen yaprağın hangi bitkiye ait olduğunu , verilen ipuçlarıyla ulaşmaya çalışıyorlar . Keşif bahçesi ve hafta sonu etkinlikleriyle çocuklar için eğlenceli öğrenme kapılarını açıyor bu botanik bahçesi…

Yetişkinler için de bahçıvanlık kursu, bitki ressamlığı kursu ,arazi çalışmaları gibi eğitimler de veren botanik bahçesinin faydalı bir kütüphanesi ve bitkilerin incelenmesi için herbaryumu da bulunmaktadır. Yeşilliğe doymak , farklı bitki türlerini görmek tanımak , eğlenmek ve bol oksijen almak için mutlaka buraya gelmelisiniz .. Bahçeye giriş ücretsizdir. Bahçeye ziyaretçi girişi Ataşehir Bulvarı üzerinde bulunan kapıdan yapılmaktadır. Otoyol üzerindeki kapıdan hiçbir şekilde ziyaretçi girişi yapılmamaktadır.

Hafta İçi ve hafta sonu sabah 9:30′ da açılıp, saat 20.00’da kapanır. Son giriş 19:00’dır.

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Açık Adres: Ataşehir Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı P.K.34758 İstanbul

Toplu Taşıma ile gelecek olanlar İçin:

AVRUPA YAKASI: Taksim’den 256 nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler. Meterobüs ile gelecekler için Uzunçayır istasyonundan kozyatağı istikametine doğru: 19 E – 19 ŞB – 19 S – 16 M – 14 S – 14 ŞB – 19 M nolu İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.

ANADOLU YAKASI: Kadıköy’den 19 E – 14 ŞB – 19 M – 8 M nolu İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler. Üsküdar’dan 16 M nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler. Üsküdar – Ataşehir minibüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler. Ümraniye’den 13 nolu İETT otobüsüyle Ataşehir Sedef Durağında inerek ulaşabilirler.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *