24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

İlk başta belirtmeliyim ki Rahmi Koç Müzesini tanıtacağım için çok heyecanlıyım ve genel de yazımı yazarken bu heyecanım çok az mekanda olmuştur, çünkü hani insan bir yere gider de pek beklentisi olmaz ya, sizde az buçuk müzelere giderken bu duygu ve düşünceyle gidiyorsunuzdur yani beklenti bilindiktir, müzede neler var biliyorsunuzdur yakından görmek için zaman ayırıp güzel bir gün geçiriyorsunuzdur ama emin olun burası böyle bir yer değil. Beklentilerin üstüne çıkın.. Hadi biraz daha çıkın, hadi çıkın biraz daha.. Eh oldu gibi yaklaştınız sanırım. Çok mütevazi bir İnternet siteleri olduğundan bura hakkında çok fazla detaylı bilgiye sahip olamıyorsunuz ama ben bu kadar mütevazi olamayacağım maalesef.

Rahmi M. Koç Müzesi Tarihi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır.

Tarihi Lengerhane Binası

Osmanlılarda gemiyi sabitlemek için denize atılan zincir ve ucundaki çapaya Lenger, bunların yapıldığı yere ise Lengerhane denilmiştir. Bizans döneminde başka maksatlar için inşa edilmiş bir binanın temelleri üzerine kurulmuş bu Osmanlı Lengerhanesi’nin geçmişi, Sultan III.Ahmet devrine uzanmaktadır. Müzenin özel tarihi ise 1991 yılında tarihi Lengerhane binasının Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alınmasıyla başlar. Vakıf tarafından, Dr. Bülent Bulgurlu koordinasyonunda titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından Aralık 1994’de müze ziyarete açılmıştır.

Yaklaşık 2 bin 100 metrekarelik dikdörtgen biçimli arsada tarihi Lengerhane binası, ahşap çatılı küçük bir bina ve taş duvarlar yer alır. Bunların oluşturduğu iç avlunun ve dış mekanın özüne dokunulmadan gerçekleştirilen müze tasarımında, sergilenecek objelerle birlikte binaların dokusunun ziyaretçilere hissettirilmesi amaçlanmıştır.

Tarihi Hasköy Tersanesi

Kısa süre sonra sergileme alanlarının, Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonuna yeterli gelmemesi nedeniyle Lengerhane’nin hemen karşısındaki, harap durumda olan Hasköy Tersanesi satın alınmış ve bu kısımın restorasyonu 2001 yılında tamamlanmıştır. Endüstriyel arkeoloji açısından, en az Lengerhane kadar büyük önem taşıyan tersane, 11 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Arsanın üç tarafını büyük bir U biçiminde çevreleyen 14 bina, asıllarına sadık kalınarak restore edilmiştir.

Hasköy Tersanesi, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından kendi gemilerinin bakım-onarımı için kurulmuştur. Başlangıçta atölye düzeninde birkaç binadan oluşan tersane, zamanla olanaklar oranında genişletilir. Önce tersaneye 45 metrelik bir ahşap kızak kurulur ve çekme gücü, istimle çalışan bir ırgattan sağlanır. Bu ırgat 1910 yılında elektrikle çalışır hale getirilirken, 1938’de ise 75 ve 76 baca numaralı şehir hattı vapurları Kocataş ile Sarıyer burada inşa edilir. İlerleyen yıllarda Hasköy Tersanesi, deniz ulaşımına dair yapılanma değişikliklerine göre 1980’lere dek sık sık el değiştirmiştir.

Bir devre ışık tutan bu yapılar, Kasım 1996’da Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alındığında ise terk edilmiş durumdaydı. Hasköy Tersanesi’nin Dr. Bülent Bulgurlu başkanlığında yürütülen restorasyonun ardından binaların alan ve yüksekliklerine bağlı olarak müze fonksiyonları belirlenmiştir.

Açık Hava Sergileme Alanı

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonunun bir kısmı da Hasköy Caddesi’ndeki ana girişten Haliç’e uzanan açık alanda ziyaretçilerin ilgisine sunulmakta. Klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinçi, B-24 Liberator ve diğer uçaklar, ve daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak Haliç’e demirli durumdaki Fenerbahçe Vapuru ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’na dek uzanmakta.

Rahmi M. Koç Müzesinde Neler Var?

Hadi başlayalım buralarda neler varmış bir göz atalım. Kısaca şöyle size hızlıca saymak gerekirse içerisinde; Klasik arabalar, Eski Trenler, Klasik Uçaklar, Fenerbahçe Vapuru, Denizaltı(Bildiğiniz büyük denizaltı), Bilimsel aletler, Eski bilgisayarlar, Sergiler, Keşif Küresi ve dahası fazlasından öte bu saydıklarımın hepsinin ve daha fazlasının minyatürü de mevcut bu müzede. Müze o kadar büyük ki, bir çok ayrı bölümden oluşmakta. Hatta içerisinde Haliç Turu, Nostaljik Demiryolu Seferi bile mevcut, yani bir müzeden kimse bu kadarını bekleyemez, Türk tabiriyle yok artık, diyebileceğiniz çeşitliliğe sahip. Buraya mutlaka bir gününüzü ayırmanızı öneririz.

Fenerbahçe Vapuru

Fenerbahçe Vapuru, eşi Dolmabahçe Vapuruyla ile birlikte 1952’de İskoçya Glasgow’da William Denny & Brothers Dumbarton tezgahlarında inşa edilmiştir. “Bahçe tipi” vapurların bir üyesi olan vapur, Şirket-i Hayriye’de (bugünkü adıyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri) 14 Mayıs 1953 tarihinde hizmete girmiştir. Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan vapur, 22 Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirmiştir. Her biri 1.500 beygir gücünde 2 adet Sulzer dizel motoru bulunan, çift uskurlu ve saatte 18 mil hız yapabilen vapur, kocaman bacası ve özellikle ahşap aksamı ile göz doldurmaktadır.

2009 yılında Rahmi M. Koç Müzesi’ne gelişinden itibaren müze vapur olarak ziyarete açılan Fenerbahçe Vapuru, geçici sergilere ve müze eğitim çalışmalarına ev sahipliği yapmakta ve nostaljik kafesinde ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süreli olarak verilmiştir.

Rahmi M. Koç Müzesinde Ne Yenir, Ne İçilir?

Fenerbahçe vapurunda kahvaltı yapabilir, deniz manzarası eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Yada çayınızı yudumlayabilir, müze bahçesinde ise Coca-cola arabası konseptinde fast-food yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Fiyatlar gayet ucuzdur.

Rahmi M. Koç Müzesi Saatleri ?

Müze Salı-Pazar günleri arasında aşağıdaki saatlerde açıktır:

Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Salı – Cuma Günleri 10:00 – 17:00 Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri 10:00-18:00 (1 Ekim – 31 Mart) 10:00-20:00 (1 Nisan – 30 Eylül) Özel Günler: Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Ücreti ?

Yetişkin: 12.5 tl. — Öğrenci: 6 tl. Denizaltı: Yetişkin: 7 tl. — Öğrenci: 5 tl. Keşif Küresi: Yetişkin: 2 tl. — Öğrenci: 2 tl.

Müzekart+ Avantajı: Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 / İstanbul

Ulaşım: Ücretsiz ve 110 araç kapasiteli otoparkımız bulunmaktadır.

Minibüs: Şişhane – Alibeyköy Hattı

Denizyolu: Şehir Hatları, Üsküdar – Eyüp Hattı Vapurları.

Metrobüs: Halıcıoğlu Durağı

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *