24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi  Nerede ?

1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından kurulan, 9 Ekim 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halka kapılarını açan Topkapı Sarayı Müzesi günümüzde turistlerin en uğrak yerlerindendir.Tarihte ve günümüzde manevi değeri yüksek olan Topkapı Sarayı’ nın geçmişinden bahsetmek gerekirse;

Dolmabahçe Sarayı’ nın yapımına kadar yaklaşık 380 yıl boyunca Devlet’ in idari merkezinde, Padişahların ikamet yeri olarak kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’ nın yapımının ardından, Padişahların kaldıkları Topkapı Sarayı boşaltılmıştır. Bu olayın ardından Topkapı Sarayı’ nda görevli personeller tarafından da bir süre kullanılan bu Saray’ ı, bayramlarda Padişah ve aileleri tarafından ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecit ( 1839-1861) tarafından adeta müzeymiş gibi ilk defa ziyaretçilerine kapılarını açmıştır fakat ||. Abdülhamid ( 1876-1909) tahttan indirildikten sonra Topkapı Sarayı ziyaretçilerine kapılarını sadece Pazar ve Salı günleri açmayı düşünülsede bu olay gerçekleştirilememiştir. 3 Nisan 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halkın ziyaretine açmak üzere restore edilmiş ve Hazine Müdüriyeti adıyla hizmete başlamıştır. Ziyaretçilerin gezebilmeleri için gerekli önlemlerin alınmasının ardından Topkapı Sarayı olarak 9 Ekim 1924 yılında Müze olarak açılışı yapılmıştır.

O günden bu güne hayatımızda manevi değeri oldukça yüksek olan bu saray Müze olarak kullanılmakta ve her yıl düzenli bir şekilde restore edilmektedir.Konumunun güzelli eşsiz boğaz manzarası ve Osmanlı kültürünün şaşkınlığı karşısında vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.Bu yüzden tavsiyemdir ki erken saatte güne başlamalısınız. Topkapı Sarayı’ nı yerli-yabancı ziyaret eden turistlerin sayısı her geçen yıl artmakta ve tarihimizi bizlere yaşatmaktadır.Geçmişimizi yansıtan önemli ve mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden tek tanesi olan Topkapı Sarayı Müzesi’ne, aileniz yada arkadaşlarınızla birlikte heyecan, gizem, hüzünlü vs. karmaşık duygular içerisinde vakit geçireceğiniz önemli bir yerdir. Salı günleri hariç haftanın diğer günleri ziyaretçileri ile buluşmaktadır.

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti ?

Müze Giriş Ücreti: 25 TL.

Harem Giriş Ücreti: 15TL.

Aya İrini Giriş Bileti: 15TL.

Kimler Ücretsiz Giriş Yapabilir?: 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar Ve 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Gaziler, şehit ve gazilerin eş ve çocukları. ICOM, ICOMOS, UNESCO ve Basın kimlik kartı sahipleri.

Ödeme Şekli: Ödemelerinizi kredi kartı veya nakit olarak yapabilirsiniz.

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’ne  Nasıl Gidilir ?

Adres : Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanahmet – Fatih / İstanbul

Nasıl Gidilir ? : Topkapı Sarayı Müzesi’ne Kabataş Beyazıt – Eminönü ve Zeytinburnu istikametleri arası ve bu hatlara bağlı tüm tramvay hatlarıyla ulaşabilirsiniz. Kadıköy, Üsküdar gibi ilçelerimizden deniz yoluyla Eminönü’ne de gidilebilmektedir. Eminönü’nden tramvay ile Sultanahmet’e yada Gülhane Parkın’da inebilir, yürüme mesafesiyle Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *