24/7 İletişim +905437872917
İstanbul Yenikapı

İstanbul Yenikapı Şehir Parkı

İstanbul Yenikapı Şehir Parkı Nerede ?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Yenikapı şehir parkı, Yenikapı İDO iskelesinin batısında, Kennedy caddesinin kuzeyinde yer alıyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından 2012 senesinde projelendirilen ve 2013 senesinde tamamlanan park, Avrupa’nın en büyük parkları arasında yer alıyor. New York’ta bulunan Central Park’tan esinlenilen Yenikapı şehir parkı, 578 metrekare alan karada, 57 bin metrekare de denizin doldurulmasıyla karadan bağımsız bir şekilde oluşturuldu. Bu alanın 135 bini park alanı olarak kullanılıyor.270 bin metrekare alanda miting ve konser gibi aktivite alanı olarak kullanılıyor. Aktivite ve miting alanları 800 binden fazla kişiyi alabiliyor. Oldukça büyük olan Yenikapı şehir parkı, İstanbulluların hafta sonlarını geçirdikleri mükemmel bir yeri ifade ediyor.

İstanbul belediyesi tarafından 10 binin üzerinde ağaçlandırma çalışması yapılarak, Yenikapı şehir parkına yeşillik alan kazandırıldı. Ağaçların büyümesi ve olgunlaşması halinde, yeşillik alanın orman olarak nitelendirilebileceğini söyleyebiliriz. Burada misafirlerin ihtiyaçlarının karşılayabilecekleri kafe, restoran ve çay bahçeleri var. Engelliler içinde özel yapılan platformlara sahip olan Yenikapı şehir parkı, hafta sonunu ailesiyle geçirmek isteyenler için güzel bir alanı ifade ediyor.

Deniz İle Muhabbet

Yenikapı şehir parkının denize sıfır yürüyüş parkuru, oldukça güzel dizayn edilmiş. Geometrik desenlere sahip olan kaya ve taşlarla ortama doğal bir hava kazandırılmış. Bu parkurdan denize bakarak yürürken, birçok hayale dalabileceğinizi söyleyebiliriz. İsterseniz yürümek yerine, bisiklet kiralayarak parkı boydan boya daha kısa zamanda gezebilirsiniz. Yürüyerek parkında bir ucundan diğer ucuna gezebilmek oldukça yorucu ve uzun zaman alıyor. Normal adımlarla parkı dolaşmak 2 saatinizi alabilir. Ama bisikletlerle daha kısa zamanda ve yorulmadan parkın her yerini dolaşabilirsiniz.

Denize sıfır kurulan çay bahçelerinde ara ara soluklanabilirsiniz. Çayınızı yudumlayıp, hayallerinizin ve ideallerinizin hayatınıza kazandıracaklarını düşünebilirsiniz. Parkın yeşillik alanlarında dolaşarak, şehrin stresli hayatından birkaç saatte olsa ayrılabilir, ruhunuzu yeşillik içerisinde cömertçe sunulan sakinliğe bırakabilirsiniz. Yenikapı şehir parkı içerisinde her şey düşünülmüş. Kafe ve restoranlardan, tuvalet ve kamelyalara kadar ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri platformlar kurulmuş. İstanbul’un yeni merkezlerinden birisi durumuna gelen parkta, akşamları egzotik ışıklandırma içerisinde bir nostalji yaşayabilirsiniz.

Yenikapı Şehir Parkı ‘nda Ne Yiyebiliriz ?

Yenikapı şehir parkı, İstanbul Büyük şehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve büyük metropol İstanbul’un kalabalıklarından kaçmak isteyenlere sunulan büyük bir alan. Bu alanda, her şeyin düşünülmüş olması, güzel bir hafta sonu geçirmek için ideal bir yer olmasını sağlıyor. Çay bahçeleri ve restoranlar, ziyaret edenleri parkta bekliyor. İstanbul’un geleneksel lezzetinden kumpiri tadabileceğiniz gibi, denize sıfır restoranlarda ev lezzetlerini veya et ürünlerini de tadabilir, keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Yenikapı Şehir Parkı’na Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un gelişmiş bir ulaşım ağı olduğundan, Yenikapı parkına da denizden ve karadan kolayca ulaşabilirsiniz. Eminönü Turyol önünde Kennedy Caddesinden geçen İETT otobüsleriyle Yenikapı şehir parkına ulaşabilirsiniz. Ya da alternatif olarak, Turyol deniz seferlerini kullanarak, Yenikapı şehir parkına ulaşabilirsiniz. Yine başka bir alternatif olarak, Fatih metro hattını kullanarak, Yenikapı’da inebilir, parka yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kendi özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, Eminönü caddesinden Kennedy bağlantısına sapmanız ve kuzeye doğru gitmeniz yeterlidir. Yenikapı şehir parkı, Kennedy caddesinde kuzeyinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *