24/7 İletişim +905437872917
İzmir Alaçatı

İzmir Alaçatı

İzmir Alaçatı

Son yılların popüler tatil beldelerinden Alaçatı, İzmir Çeşme’nin bir beldesidir. Ege denizi ile kıyısı olan Alaçatı, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapan beldenin güzel bir coğrafyası var. 1800’lü yılların başında bataklık olan Alaçatı sadrazamın emriyle kurutulmuş ve bataklığı kurutmak için gelen Rumların meskeni haline gelmiştir. Alaçatı’da esen rüzgarlar bölgeyi serinleterek aşırı sıcakların oluşmasını engeller. Yılın yaklaşık üçyüz otuz günü rüzgarlı geçer bu nedenle sörfçülerin merkezi haline gelmiştir.

Alaçatı’da keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız konaklama yerinizi önceden belirleyip keyfinizin kaçmasını engellemeniz gerekiyor. Zira yoğun talep sonucunda otellerde boş oda kalmayabiliyor. Kıyıda yer alan otellerde kalmak isteyebilirsiniz ancak oteliniz biraz uzakta olsa, Alaçatı’nın heryerinin güzel olduğunu her sokağında başka bir ayrıntı olduğunu fark edeceksiniz.

İzmir Alaçatı’da Ne Yenir ?

Alaçatı’da daha çok Rum ve Girit mutfağının etkileri görülüyor. Restoranlar çok şık dekore edilmiş adeta dergi kapağından fırlamış gibi. Birçoğunun yemyeşil bahçesi var. Alaçatı’da özellikle kahvaltılar önemli. Konaklama yerleri misafirlerine hakiki ballarla, bahçelerden toplanan taze domates ve biberle, köy yumurtasıyla harika kahvaltı tabakları hazırlıyorlar. Alaçatı’nın meşhur evleri genellikle restoran olarak kullanılmaktadır. Alaçatı’ya gidecekseniz özellikle beldenin meşhur yöresel lezzeti Kabak çiçeği dolmasını tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca kömür ateşinde balık, sakız reçeli, Alaçatı kavununu yemelisiniz.

İzmir Alaçatı’da Neler Yapılır ? 

Otellerin düzenledikleri etkinliklere katılabilir, su sporlarıya ilgilebebilir, bisiklet turları yapabilirsiniz. Bunun dışında Schengen vizesinede sahip oluyorsunuz dilerseniz feribot aracılığı ile Yunanların ünlü Sakız adasını gezebilirsiniz. Yaklaşık 45 dk sürecek yolcluğun ardından Sakız Adası’nda olacaksınız. Sitemizden Sakız Adası’nın tanıtım yazısını bulabilirsiniz. Ege sularında suyun tadını sörf ile çıkartabilirsiniz. Meşhur Antika pazarından tarihi dokulu birkaç eser alabilir, Alaçtı pazarından alışveriş yapabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda ailenizle Alaçatı’yı gezebilirsiniz.

Alaçatı gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gerekenler; Antika pazarını gezmeden, Rüzgar sörfü yapmadan, Geceleri kumsalların nabzını yoklamadan, Sakız reçelini yemeden, Alaçatı’nın ünlü kendine has evlerini görmeden dönmemenizi öneriyoruz. Gezilmesi Gereken Yerler Damla Sakızı Ağaçları, Alaçatı Evleri, Yel Değirmenleri, Ildır Köyü gezmeniz gereken yerler arasında.

İzmir Alaçatı’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul Alaçatı 640 kilometre ve araçla ortalama 9 saat,

Bursa Alaçatı 410 kilometre ve araçla ortalama 5 saat 30 dakika,

Ankara Alaçatı 660 kilometre ve araçla ortalama 9 saat,

Antalya Alaçatı 535 kilometre ve araçla ortalama 8 saat sürmektedir.

Alaçatı Otelleri Ve Konaklama Yerleri ?

Bu güzel beldeye gitmek için karar verdiğiniz ama nerede kalacaksınız ? Beldenin neredeyse her yerinde deniz ve plaja yakın otel veya pansiyon bulabilmek mümkün. Dilerseniz ev kiralayabilir, sıcak bir aile ortamı oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz otele göre değişmekle birlikle Alaçatı’da bir konaklama yerinde gecelik yaklaşık 100-250 TL arası bir ücrette kalabilirsiniz. Sizler için konaklayabileceğiniz birkaç yeri listeledik;

Sultan Konak

Adres : Haci Memis Mahallesi 2076 Sok. No:4, Alaçatı, Çeşme, Türkiye

Lilamor Hotel

Adres : Hacimemis Mah, 2056 Sokak, No: 7, Alaçatı, Çeşme 35937, Türkiye

Alaçatı Ev Otel

Adres: Hacimemis Mh,2016 sok no 17, Alaçatı, Çeşme 35930, Türkiye

Çiftekuyu Otel

Adres: Hacimemis Mah. 2038 Sok. No:26, Alaçatı, Çeşme 35930, Türkiye

Değirmen Otel

Adres: Tok Oğlu Mah. Değirmen Sok. No 3 Çeşme, Alaçatı, Çeşme, Türkiye

İzmir Alaçatı’ya Nasıl Gidilir ?

Havayolu İle Alaçatı’ya Ulaşım Alaçatı’ya İzmir Adnan Menderes Havaalanı sadece 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanında transfer şirketleri ya da ulaşımınızı sağladığınız havayolu şirketlerinin özel servislerini ile veya dilerseniz araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika sürecek bir yolculuğun ardından Alaçatı’ya ulaşacaksınız.

Otobüsle Alaçatı’ya Ulaşım Alaçatıya otobüs ile ulaşım alternatiflerden biridir. Hemen hemen tüm ilerimizden Alaçatı’ya direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. İzmir’den otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garajdan veya Üçkuyular Garajdan Alaçatı otobüsüne binmeniz gerekmektedir yaklaşık bir saat sonra Alaçatı’da olacaksınız. Birçok firma sefer de özellikle yaz döneminde yoğunluk nedeniyle sefer sayıları arttırmaktadır.

Hususi Araç İle Ulaşım Alaçatı’ya İstanbul üzerinden özel aracıyla gitmek isteyenler için Yenikapı-Bandırma feribotundan indikten sonra yaklaşık 340 kilometrelik bir rota ile Balıkesir-Manisa-İzmir takip ederek Alaçatı’ya ulaştırabilirsiniz. Özel araçla ulaşım avantajlı bir seçim olacaktır. Hususi aracınızla Alaçatı’yı özgürce gezebilir bulduğunuz her fırsatta çevresindeki bölgeleride ziyaret edebilirsiniz. Çevresinde yer alan Çeşme, Urla, Seferihisar gibi yerleride görmeninizi öneririz.

 

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *