24/7 İletişim +905437872917
İzmir Atatürk Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi Tanıtımı

İzmir 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan İzmir Atatürk Müzesi, 1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmış. 9 Eylül 1922’de sahibi tarafından terk edilen köşk, hazinenin mülkiyeti altına girmiş. Köşk ilk olarak, İzmir’e giren Türk Ordusu tarafından karargah olarak kullanılmış. 17 Şubat 1923’de İzmir İktisat Kongresi toplandığında, Atatürk şahsi çalışmalarını bu köşkte yürütmüş. Kongrenin bu binadan taşınmasından sonra hazine, binayı Naim Bey’e otel olarak kullanmak üzere kiralamış ve ismi Naim Palas olmuş. 13 Ekim 1926’da bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk 1930-1934 yılları arasında İzmir’e her gelişinde burada kalmış.

İzmir Atatürk Müzesi Tanıtımı

İzmir Atatürk Müzesi şimdiki halini 13 Mayıs 1988 tarihinde aldı. Osmanlı ve levanten mimarisi karışımından meydana gelen ve Neoklasik tarzda bir yapı olan İzmir Atatürk Müzesi, bodrum, zemin, 1. kat ve çatı katından oluşuyor.

Atatürk’ün kullanım odaları binanın 1. katında bulunuyor.

Eğer yolunuz İzmir’e düşerse, İzmir Atatürk Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *