24/7 İletişim +905437872917

Kara Afrika Sanatı, Folkart Gallery’de

GAZETECİ- yazar Hıfzı Topuz’un 1961’den bu yana Afrika ülkelerinden, Fransa’daki açık arttırmalardan topladığı ve dünya müzelerinde eşlerine az rastlanır masklardan oluşan 400 parçalık koleksiyonundan oluşan sergisi, İzmir’deki Folkart Gallery’de açıldı.

Sergi açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu başta iş, cemiyet ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı. “Kara Afrika” koleksiyonunda yer alan ve Senegal, Fildişi Sahili, Mali, Kongo, Angola gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 24 ülkede bulunan 50’nin üzerindeki kabilenin eserleri sanatseverlerin beğenisini kazandı.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Folkart kurulurken sanatın sadece isimlerinde yer aldığını, ama artık içlerinde de sanat olduğunu söyledi. sergisi Folkart Gallery’i açılışından bu yana 10 ay gibi kısa bir süre içinde çok önemli uluslararası üç sergi düzenlediklerini ve düzenlemeye de devam edeceklerini belirten Sancak, “Her ne kadar işadamı kimliğimle karşınızda olsam da benim için önemli olan satışı yapılan dairelerin sayısı, metre karesi ya da binaların kat sayısı değil, bu içinde bulunduğumuz galeriyi, bu güne kadar 45 bin kişinin ziyaret etmesidir. Ya da 20 bin öğrenci arkadaşımızın burayı ziyaretleridir. Çünkü sanatın rakamları geleceğimizi aydınlatan en önemli ışıktır. Evet biz sanata, sanatın gücüne inanıyoruz. Çünkü o hep güzelden doğrudan, kardeşlikten ve de barıştan yanadır” dedi.

Uzun yıllar UNESCO Genel Merkezi’nde Türkiye’yi temsil eden duayen gazeteci Hıfzı Topuz da 50 yıla yakındır bu eserleri topladığını ve şimdiye kadar büyük bir özenle koruduğunu ifade etti. Hıfzı Topuz, “Bu eserler son kez burada sergilenecek ve daha sonra yerine gidecek. Afrikalıların el emeği göz nurundan para kazanmak gibi bir derdim yok en büyük isteğim bunların geniş halk kitleleri ile buluşması bu nedenle de değerlendirmek isteyenlere seve seve bağışlamaya hazırım yeter ki gelecek nesillere kalsın” dedi.

Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ise konuşmasında Afrika kıtasının kültürünü, yaşam biçimini, kültürel tarihini, görsel tarihini sunduğu için Hıfzı Topuz’a teşekkür edilmesi gerektiğini vurguladı.

Afrika insanının dini ayin, düğün, cenaze, eğlence gibi kendilerine özgü ritüellerinde üzüntülerini, sevinçlerini, tanımlayamadığı varlıkları anlatmak için kullandığı masklar ve heykeller iki ay boyunca İzmirli sanat severler ile olacak.

FOTOĞRAFLI

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *