24/7 İletişim +905437872917
Kıbrıs Batık Gemi Müzesi

Kıbrıs Batık Gemi Müzesi

Kıbrıs Batık Gemi Müzesi Nerede ? 

Daha önce tanıttığımız Girne Kalesi ’nin içerisinde yer alan dikkat çekici mekanlardan biri olan Batık Gemi Müzesini tanıtacağız. Müzenin içerisinde Girne yakınlarında bulunan bir ticaret gemisi sergiye sunulmuştur. Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları tarafından gün yüzüne çıkarılan gemi, Girne yakınlarında bir balıkçı tarafından bulunmuştur.

Gemide bulunan araç ve gereçler geminin 4 kişilik olduğunu göstermektedir. M.Ö 389 yılını ait olduğu düşünülen batık, günümüze kadar bulunan en eski gemi olduğu bilinmektedir. Gemi ilk olarak 1965 yılında suyun 3 metre derinliğinde fark edilmiştir. Girne Kalesi’nde yer alan müzede 3 Mart 1976 yılında sergilinmeye başlanılan gemi görenleri hayrete düşürmektedir. 400 kadar şarap anforası, 9000 adet badem, 29 adet değirmen taşı ile bulunan gemide; 4 kaşık, 4 tuzluk, 4 içki kadehi olması 4 kişinin bulunduğunu haykırıyordu. Girne Kalesi’ni gezerken Lusian muhariplerinin bulunduğu bölümlerin birinde dünyanın en eski batığının sergilenmesi görenleri büyülüyor.

Batık Gemi müzesi yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Eski eserlerin sergilendiği, izleyenleri o yıllara taşıyan bir sunumla yapıldığı, çağdaş müzeciliğin bir örneğidir Girne Batık Gemi Müzesi.. Girne Kale’sinden içeri girerken sizleri hafif müzik ezgileri karşılıyor ve Batık Gemi Müzesine kadar sizlere eşlik ediyor. Müzede bir yandan batıktan çıkarılan eserler sergilenirken bir taraftanda kusursuz prodüksiyonla hazırlanan maketlerle sizleri milattan önceye götürüyor.Batık Gemi Müzesi’ni ziyaret etmeye giderken Kıbrıs’ın uğranması gereken birçok yerinide görüyorsunuz aslında. Girne Kalesine girmeden Girne Marinada methaba karşı içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Girne Kalesine girerken her bölmede farklı bir yaşam sergileniyor. Girne kraliçesinin rakibinin maketinden, neolitik dönemde Kıbrıs’a kadar birçok eser sergileniyor.

Kıbrıs Batık Gemi Müzesi Ziyaret Saatleri

Kışın: 09:00-13:00/14:00-16:45

Yazın: 09:00-14:00/17:00/19:00

Müze Kapalı Zamanları Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

Müze Giriş Ücretleri 2,00 TL ile 10,00 TL arasında değişmektedir.

Kıbrıs Batık Gemi Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Adres: Girne Kalesi, Küpdemir Sokak, Girne / Kıbrıs

Nerede / Nasıl Gidilir ?: Lekoşa ve Gazimagusa’dan uygun ücretlerle kamu ulaşım servisleri bunulmaktadır. Bağımsız seyahat edenler için yollara yeterli işaret tabelaları yerleştirilmiştir. Girne’ye ulaşıltıktan sonra kale kolaylıkla bulunabilir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *