24/7 İletişim +90 546 656 35 88
Kıbrıs Bellapais Manastırı

Kıbrıs Bellapais Manastırı

Kıbrıs Bellapais Manastırı Nerede ? 

Kıbrıs Girne’de yer alan Bellapais Manastırı 1158-1205 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Kuzey sahilini gözler önüne seren görüşü ve dağ manzarısıyla gotik mimari tarzın izlerini taşıyan kesinlikle görülmesi gereken eserler ararsındadır. Manastır içerisinde konser salonu olarak kullanılan bir salon mevcuttur. Bu salon savaş yıllarında kurşuna tutulmuştur ve hala salon duvarlarında kurşun izleri yer almaktadır. Beşparmağın yamaçları üzerine kurulu olan manastırın adının anlamı Barış Manastırı’dır.

Manastır bir kapı ve ön avlu ile başlamakta ve kapının kulesi daha sonra yapılmış. Bu avlunun öteki ucunda yer alan kilise, Bellapais’in günümüze en iyi durumda ulaşmış kısmı olup onüçüncü yüzyıldan kalmıştır. Manastırın ön yüzünde görülen İtalyan üslubundaki freskler daha sonra, onbeşinci yüzyılda yapılmıştır. Bellapais’in ortasında bir avlu bulunmaktadır. Köşede üst üste duran Roma döneminden kalma mermer lahitler yer almaktadır, bir zamanlar rahiplere lavabo vazifesi görmüştür. Manastırdaki lahitlerin arkasındaki kapıdan yemekhaneye geçilir.

Kapının mermer üst sövesinin üzerinde sırayla Kıbrıs, Kudüs ve Lüzinyan krallıklarının armaları asılıdır. Geniş, dikdörtgen şeklinde tonozlu bir salon olan yemekhane Gotik sanatın kusursuz bir örneği olarak kabul edilmektedir. Gündüz deniz tarafındaki altı büyük ve doğu duvarındaki gülpencereden ışık almaktadır. Papazlara yemek yedikleri sırada vaaz vermek için kullanılan kürsü hala yerinde durmaktadır. Batı duvarındaki kapı, alt kattaki mutfak , mahzen ve tuvaletlere inen merdivene açılır. Orta avlunun doğusunda rahiplere ayrılan yerler ve meclis odası bulunur.

Bellapais Manastır’ı gezilecek tarihi ve ihtişamlı bir yer olması dışında, tüm Girne şehrini gözler önüne seren manzaraya sahiptir. Manastır çevresinden yiyecek ve içecek almak isterseniz çok güzel mekanlar bulunuyor. Kıbrıs gezisi sırasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Manastır’da yaz mevsimlerinde konserler olmaktadır. Geziniz sırasında bir konsere denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririz. Manastır çevresinde yer alan kafelerden soğuk bir içecek alarak manzaranın keyfini çıkarın. Yazın Manastır çölde bir vaha tadında, gölge ve serin. Olabildiğince yeşil bir çevre ve heyecan verici deniz manzarası aileniz ve sevdikleriniz için unutulması güç anlar yaşatacak. Bellapais’e çıktığınız zaman tüm Girne ayaklarınızın altında olacak. Çevrede yer alan daracık sokaklar gezilmeye değer nitelikte.

Kıbrıs Bellapais Manastırı’na Nasıl Gidilir ?

Adres: Beylerbeyi Köyü – Girne / Kıbrıs

Nasıl Gidilir ?: Bellapais Manastırı’na ulaşmak için Doğanköy’den Beylerbeyi tabelalarını takip etmelisiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *