24/7 İletişim +905437872917
Kıbrıs Bufavento Kalesi

Kıbrıs Bufavento Kalesi

Kıbrıs Bufavento Kalesi Nerede ? 

Kıbrıs ’ta yer alan üç kaleden biri olan Bufavento kalesi, Girne dağının eteklerinde yer almaktadır. İnşaa tarihi tam olarak bilinmeyen kaleye ulaşım oldukça zordur. Kale 1911 yılında Richard tarafından olası Arap akınlarına karşı savunma amaçlı kurulmuştur. Deniz seviyesinden dokuzyüz elli metre yükseklikte yer alan kaleye ulaşım merdivenler aracılığı ile sağlanmaktadır. Merdivenler zaman zaman bir saati bile alabilmektedir. Kaleye ulaştığınız zaman sebebsiz yere oluşan tebessüm yerini muhteşem manzaraya bırakacak. Manzara karşısında yorgunluğunuzu unutacaksınız. Bulutlu zamanlarda bulutlara dokunacak gibi olmanın verdiği hazzı başka bir yerde bulamayacaksınız.

Girne Dağı’nın eteklerine inşaa edilen doğal savunma sistemi, bölgede yer alan diğer iki kaleden yüksek olmasına karşın daha küçüktür. Bufavento “Rüzgara Baş Eğmeyen” anlamına gelmektedir. Genel olarak “101 Evler Kalesi” olarak bilinmektedir. Kalede yüzbir oda olduğuna ve kayıp odayı bulanı bir define beklediğine inanılmaktadır.

Kalenin yer aldığı tepenin üç tarafı uçurum olduğundan sadece güney yamacından ulaşılabilmektedir. Savaş zamanlarında güvenli bir sığınma yeri, sulh zamanlarında ise politik bir hapishane olarak kullanılmıştır. Sevdiklerinizle keyifli bir patika turu olanağı sağlayan kale, sizlere tarihi yaşattıracak. Tarihin izlerini bir bir üzerinde barından kaleden muazzam manzaraya doyamayacaksınız.

Kıbrıs Bufavento Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Nasıl Gidilir ?: Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya giden anayolu çıkın. Yaklaşık onbir kilometre sonra ulaşacağınız çemberden sola, Beşparmak dağları istikametine dönün. Girne’ye giden bu yolun en yüksek noktasına ulaştığı yerde yolun sola ayrılan yol dönüşünü göreceksini ve Bufavento Kalesi yol işaret tabelası karşılayacak sizi.

Gazimağusa’dan Lefkoşa ana yolunu üzerinden gidin. Yaklaşık kırküç kilometre sonra Ercan havalimanı kavşağını geçtikten yaklaşık üç kilometre sonra bir çembere ulaşacaksınız.Çemberden sağa Beşparmak dağları yönüne dönün Girne’ye giden bu yolun en yüksek noktasına ulaştığı yerde yolun sola ayrılan yol dönüşünü ve Bufavento Kalesi yol işaret tabelasını göreceksiniz.

Girne’den Doğuya, dağ yolundan Gazimağus’ya giden yolu üzerinden gidin. Yaklaşık on kilometre sonra yol dağa Beşparmak dağlarına tırmanışa geçer. Yolun tepeye ulaştığı noktada sağa ayrılan yolu ve Bufavento Kalesi işaret tabelasını göreceksiniz.

Konumu: Beşparmak dağları üzerine Girne’ye yaklaşık 11 km mesafede.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 13 Km. — Gazimağusa’dan 96 Km.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *