24/7 İletişim +905437872917
Kıbrıs Girne Kalesi

Kıbrıs Girne Kalesi

Kıbrıs Girne Kalesi Nerede ?

Girne Kalesi, Yavru Vatanın Girne şehrinde bulunan, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir. Kıbrıs’a gidecekseniz, planlarınız arasına mutlaka Girne Kalesini de katmalısınız. Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilirsiniz. Yaklaşık 800 yıldır tarih sahnesinde olan kalede bir çok bölüm bulunuyor. Tarihte savunma amaçlı kullanılan Girne Kalesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St.George Klisesi, Kırnı Mezar canlandırmalarıi Venedik Kulesi,Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır. Kaleyi dolaşırken aslında küçük bir yer olan Kıbrıs’a insanların neden bu kadar çok önem verdiklerini anlayacak ve unutulmaz dakikalar yaşayacaksınız.

Girne kalesi şehir merkezinde bulunuyor. Marinayı gezerken Girne Kalesi’ni de göreceksiniz. Kaleyi baştan sona kadar gezmek isterseniz bir saatinizi ayırmanız gerekiyor. Kalenin içini gezerken levhaları takip etmeniz gerekmektedir. Yılların verdiği yorgunluğa dayanamayan duvarların çökme riski olduğu bölümler geziye kapatılmıştır. Girne kalesini gezerken marinada balıkçı teknelerini izlemek, Kıbrıs kahvesini yudumlarken güneşin batışını izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kale İçinde Bulunan Yapıtlar

Luzinyan Kulesi

Erken Bizans dönemi tahkimat kalıntılarının üzerine Kıbrıs Kralı John D’İbelin tarafından 1208-1211 yılları arasında yaptırılmıştır.

St. George kilisesi

12. yüzyılda Bizans yapımı bir kilisedir. Bizans ve Lüzinyan zamanlarında kalenin dışında bir yapıydı. Venedik döneminde bazı değişiklikler yapılarak kalenin içine dahil edilmiştir.

Sarnıç

Kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Lüzinyan döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Zindanlar

Lüzinyan dönemine ait olan bu zindanlarda Kral I. Peter zamanında birçok işkence olayı yaşanmıştır.

Batık Gemi Müzesi

M.Ö. 300 yıllarına ait bir ticari gemi batığı ve buluntuları sergilenmekte olduğu bu bölüm 1976 yılında açılmıştır.

Venedik Kulesi

Kule erken XVI. yüzyıl Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtır.

Kırnı Mezarları

Bu kısımda, Erken ve Orta Tunç dönemlerine ait, Kırnı köyünde bulunmuş bir mezar ve bu mezarda ele geçen çeşitli buluntular sergilenmektedir.

Akdeniz Mezar Kazısı

Kalenin bu kısmında, Helenistik dönemden erken Bizans dönemine kadar kullanımda olan mezarın maketi ve buluntuları sergilenmektedir.

Girne Kalesi Ziyaret Saatleri

Kışın: 09:00-13:00/14:00-16:45

Yazın: 09:00-14:00/17:00/19:00

Müze Kapalı Zamanları Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

Girne Kalesi Giriş Ücreti

2,00 TL ile 10,00 TL arasında değişmektedir.

Kıbrıs Girne Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? 

Adres: Girne Kalesi, Küpdemir Sokak. – Girne / Kıbrıs

Nasıl Gidilir ?: Lekoşa ve Gazimagusa’dan uygun ücretlerle kamu ulaşım servisleri bunulmaktadır. Bağımsız seyahat edenler için yollara yeterli işaret tabelaları yerleştirilmiştir. Girne’ye ulaşıltıktan sonra kale kolaylıkla bulunabilir.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 26 km. — Gazimağusa’dan 80 km.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *