24/7 İletişim +905437872917
Kıbrıs Mavi Köşk

Kıbrıs Mavi Köşk

Kıbrıs Mavi Köşk Nerede ? 

Kıbrıs ’ta görülmeden gidilmemesi gereken yerlerden bir taneside Mavi köşk. Gözleri büyüleyen mimarisi ve ilginç hikayesiyle sizlere köşkü tanıtacağız. Mavi Köşk bir müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık tutulmaktadır.Köşk 1956 yılında yapılmıştır. Köşkü yaptıran silah tüccarı Pablo Pavilides’tir. 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Harekatında evde yer alan tünellerden kaçmıştır. Köşk dışarıdan görülmemektedir ancak içeriden her yer görülmekte.Köşk yapıldığı zaman standartların üzerinde yapılmıştır; kusursuz dizaynı, tablolar, havuz, klima sistemi ile başlı başlı bir cennettir. Köşkün mimarı Pavilides’in arkadaşıdır. Pavilides köşkü yaptırdıktan sonra yerini kimsenin bilmemesi için arkadaşını öldürtmüştür.

Askeri personel tarafından gezdirilirken yaşanan sıradışı hikayeler anlatılıyor. Zaman şartlarına göre oldukça lüks dizayn edilmiş olan köşkün muhteşem sayılabilecek bir havuzu var. Köşkten bütün boğaz ve dağları görmek mümkün. O zamanın şartlarında bütün odaların klimalı olması, hiç durmadan akan şarap musluğu, gizli dehlizler ve köşkün içerisinde saklı kasalar görenleri hayrete düşürüyor.Köşkü dağlar zirve noktalarıda dahil olmak üzere hiçbir noktadan görülmemeyişi nedeniyle burayı ele geçirene kadar birçok askerimiz şehit düşüyor. Köşk içerisinde fotoğraf çekmek yasak bu nedenle köşk odalarının pek fazla fotoğrafları yok. Kıbrıs geziniz sırasında bu esrarengiz köşkü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

DipNot: Mavi Köşk’ün çevresinde restoran ve market bulunmuyor. İçerisinde küçük bir büfe mevcut. İhtiyaçlarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Kıbrıs Mavi Köşk Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Not: Mavi köşk askeri bölgedir. Bu nedenle yanınızda kimliğinizin bulunması gerekmektedir.

Mavi Köşk Giriş Ücreti : 2 TL’dir.

Kıbrıs Mavi Köşk’e Nasıl Gidilir ? 

Nerede ?: Mavi Köşk Girne/Güzelyurt dağ yolu üzerinde yer alan Çamlıbel beldesinde bulunuyor ve Girne şehrine araba ile 45 dakika uzaklıktadır.

Nasıl Gidilir ?: Mavi köşkü isterseniz şahsi aracınızla isterseniz turlar aracılığıyla gezebilirsiniz. Biz size tur aracılığıyla ziyaret etmeyi öneriyoruz. Turlar taksilerde yapılmaktadır. Bir kişi yada dört kişi aynı ücreti öder kişi başı ücret alınmamaktadır.Tur için gönderilen şoförler köşk hakkında yeterince bilgi sahibi olup Askeri personelin söylemeyi unuttuğu veya atladığı kısımlar konusunda bilgi edinmenizi sağlamaktadırlar. Ayrıntılı bilgi için; sizlere önerimiz olan Kıbrıs Taksiyi arayabilirsiniz.

DipNot: Tur süresi tahmini 2.5-3 saat arası sürmektedir. Tur ücreti ortalama 150 TL’dir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *