24/7 İletişim +905437872917
Kıbrıs St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs St. Hilarion Kalesi Gezi Turu

Kıbrıs ‘taki St. Hilarion kalesinin karşıdan görünüşüne hayran kalacaksınız. Basamakları birer birer çıkarken tarihin derinliklerine gideceksiniz. St. Hilarion Beş Parmak dağı üzerinde kurulan üç kaleden bir tanesidir. Bu üç kale arasında en batıda yer alır, adada yer alan halkı Arapların olası akınına karşı korumak için inşa edilmiştir. Kalenin adı bir keşişten alınmıştır, Kudüs Araplar tarafından fetih edildikten sonra Kıbrıs’a göç eden bir Keşiş kalenin bugünkü adını almasına sebep olmuştur. Kaleden Girne’nin muazzam görünüşünü izleyebilir, gün batımında unutulmaz dakikalar yaşıyabilirsiniz.

Beş parmak dağının dorukların bulunan kaleye yaklaşık yediyüz metre yükseklikte yer alıyor. Girneye 10 km uzaklıkta yer alıyor. Kaleye çıkacağınız yolda 480 basamak mevcut, basamakları birer birer çıkarak ulaşacağınız kalede içinizi sebepsiz bir huzur kapladığını hissedeceksiniz. Bütün şehri ayaklarınızın altına alıp çayınızı yudumlarken ailenizle keyifli dakikalar yaşayacaksınız. St Hilarion Kalesi Kıbrıs tatiliniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Tatiliniz sırasında tek bir kale görebilecek kadar bile vaktiniz varsa St. Hilarion Kalesi’ni seçin.

Kıbrıs St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri ?

St. Hilarion Kalesi’ni ziyaret 09:00 – 18:00 saatleri arasında yapılabilir. Ancak saat 17:00 dan sonra içeri girmeye izin verilmemektedir.

Kıbrıs St. Hilarion Kalesi’ne  Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: St. Hilarion Kalesine ulaşmak için Girne-Lefkoşa karayolunun Boğaz bölgesinde yer alan kaleye ulaşan dağ yolunundan ilerlemeniz gerekiyor.

Gazimağusa’dan – Lefkoşa ana yolunu alın. Lefkoşa’nın dış mahallelerine vardıktan sonra şehir merkezi yönüne dönmeden çevre yolunda devam edin. Çevreyolu üzerinde trafik ışıklı 4 kavşağı geçtikten sonra Büyük çaplı bir çembere ulaşırsınız. Çemberden sağa tekrar sağa dönerek Girne anayoluna girin. Gönyeli çemberine ulaştıktan sonar, çemberden Beşparmak dağları yönüne dönün (3. çıkış)Lefkoşa – Girne anayolunun Beşparmak dağlarını üzerinde en yüksek noktasına ulaşmasından yaklaşık 200 metre sonra sola dönerek keleye götüren dağ yoluna girin. Bu yolda yaklaşık 4 km devam edin Kaleye varmış olacaksınız. Bireysel arabanız ile gidebileceğiniz gibi aynı zamanda tur aracılığıylada gidebilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 24 km. — Gazimagusa’dan 85 km.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *