24/7 İletişim +905437872917
Kırklareli Dupnisa Mağarası

Kırklareli Dupnisa Mağarası

Kırklareli Dupnisa Mağarası Nerede ? 

Dupnisa Mağarası, Kırklareli’ne gidecekseniz eğer, mutlaka Dupnisa Mağarasını görmeniz gerekir. Demirköy ilçesinde Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında yer alıyor. Üç tane girişe sahip olan mağara, yeraltında yer alıyor. Toplam da 3000 metre uzunluğunda ve ilk 1000 metresi suyla doludur. Mağarada birde Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve Deresinin kaynağının doğduğu nokta var. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Dolin ismini alıyor. İkincisi ise, kuru mağara, üçüncüsü de kız mağarası adını alıyor. Bu girişlerden en derini 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolindir.

Dupnisa’nın en güzel özelliklerinden birisi, Trakya Bölgesinin tek turizme açık olan mağarası olması. Yarasaların bulunduğu mağara, oldukça korkutucu bir ortam havasına sahip. Mağara ilk defa 2003 senesinde turizme açıldı. Daha önceleri herhangi bir ziyareti gerçekleşmesi imkansızdı. Çünkü içerisinde yürümek ve dolaşmak için platformlar yoktu. Ancak profesyonel dağcılar gezebiliyordu.

Daha sonra Turizm bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, herkesin gezebileceği turistlik bir alan olması sağlandı. Platformlarla desteklenen yürüyüş koridorları ve ışıklandırma sistemleri yapıldı. Mağara 2 bin 720 metre derinliğe sahip olsa da, bunun sadece 500 metresi geziliyor. Bu seviyeden aşağıya ancak profesyonel dağcılar inebiliyor. Zaten kimsenin de magmayı merak ettiğini zannetmiyorum.Yarasaların üreme mekanı olan mağara, 16 türde 33 bin farklı yarasa türüne yuvalık yapıyor. Bu anlamda mağara’nın eko sisteme kattığı çok büyük bir özellikler var. Mağarayı ilk açıldığı 2003 senesinde 120 bine yakın kişi ziyaret etti. O seneden sonra bu rakam giderek artış gösterdi. Son zamanlarda mağaraya olan ilgi, Kırklareli esnafının da yüzünü güldürüyor.

Mükemmel bir ışıklandırma var. Her yer sarı ve beyaz karşımı. Mağaraya su yolları birçok sarkıt oluşturmuş. Tabi sadece su yolları değil sarkıtların oluşmasının sebebi. Birçok jeolojik olay sonrasında birbirinden farklı figürler ortaya çıkmış. Mağaranın içerisinde öncelikle düz bir yoldan ilerliyorsun. Daha sonra ise, yukarılara tırmanman için uzun merdivenler seni bekliyor. Korku filmlerinde ki gibi.. Ama görülmeye değer eserler var. Soğuk içerisi. Aynı zamanda nemli bir hava var. Basıncın arttığını hissedebiliyorsun. Üzerinize hırka alarak içeriye girmeniz gerekir. Yürüme panellerinden dışarı çıkmadığınız takdirde, herhangi bir düşme veya yaralanma tehlikesi yaşamazsınız.

Kırklareli Dupnisa Mağarası’na Nasıl Gidilir ? 

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine uğradıysanız, Sarpdere Köyüne yaklaştınız demektir. Buradan sonra varsa özel arabanızla 5-6 kilometre güneybatıya doğru yol alacaksınız. Bu 5-6 kilometre boyunca Istıranca dağlarını seyre dalacağınızdan dolayı yol boyunca farklı bir görsel şölen yaşayacağınızı not etmem gerekiyor. Dupnisa Mağarasının girişine geldiğinizi gösteren levhaları gördüğünüzde, arabayı müsait bir yere koysanız, iyi olur. Özel arabası olmayanlar köyden kalkan minibüslerle Dupnisa Mağaralarının girişine kadar gelebilirler. Orman içerisinde biraz daha ilerleyerek, mağaranın girişine giriyorsunuz. Buradan sonra havanın serinlediğini hissedersiniz.

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *