24/7 İletişim +905437872917
Kocaeli Kartepe

Kocaeli Kartepe

Kocaeli Kartepe Nerede ?

Tarihçesi;

Kocaeli’ne bağlı Kartepe, aslında 2008 senesinde 7 beldenin birleşmesiyle ilçe statüsünü almıştır. İzmit’in doğusu ile Sapanca’nın batısındadır. En yüksek rakımı 1699mt’dir ve bugün turizm faaliyetleri açısından oldukça faal olan Kartepe kayak merkezi’nin bulunduğu alandır. Samanlı dağları arasında bulunan Kartepe, ayrıca Marmara bölgesininde en yüksek üçüncü noktasıdır. Kestane, fındık, çam, meşe gibi ağaçların karışımından oluşan oldukça sık ve gür ormanlarla kaplıdır. Sık yağış alan bir bölge olduğundan da yeşilin her tonunu Kartepe’de görmek mümkün.

Su açısından bereketiyle Kartepe, bolca bulunan dere yataklarıyla alabalık cinsi balıkların yuvası, Sapanca gölünün de en büyük su kaynağı olur. Kartepe’nin tarihine bakacak olursak; Bizans ve Roma dönemine ait kazı, eser ve mezarların bulunması, bu coğrafyanın oldukça eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yaptığı konusunda bizi bilgilendirir. Yavuz Sultan Selim tarafından Arabistan’a uzanması için oluşturulan Bağdat yolu (İpek yolu) Kartepe’nin eteklerinden geçmesiyle, Osmanlı dönemindeki önemini perçinler.

Günümüzdeki nüfus yoğunlu ise yaklaşık 1 yüzyıl evveline dayanır. Sarımeşe, Köseköy gibi beldeler Yunanistan ve Bulgaristan’tan göçmenlerimize ev sahipliği yaparken, Kartepe’nin eteklerindeki Maşukiye beldesindeki nufüs yoğunluğu çoğunlukla 1878 Rus harbi sonrasında yerleşen göçmenlerden oluşmaktadır. Önceleri ağırlıklı olarak Çerkezler, Abazalar ve sonrasında Laz ve Karadenizlilerin göçleri ağırlıklı olmuştur. Tarım ve hayvancılık yoğunluklu olarak insanların geçim kaynağı olmuştur.

Kocaeli Kartepe Otelleri

Maşkuye Cansu Bungalow tesisleri bünyesinde dört mevsim hizmet veren otelimizde , konuklarımıza üç tip konaklama alternatifi sunuyoruz.

Bungalov Evleri – Cansu Alabalık Tesisleri

Adres: Soğuksu Mh. Çiftlik Cd. Kasımpatı Sk. Maşukiye / Kartepe – KOCAELİ

Hafta tatilini sabah kayak yaparak akşamda arkadaşlarıyla göl manzarası ve şömine ateşine karşı muhabbet etmek isteyenlerintercihi bu 4+1 lüks villada konaklamak oldukça keyifli olacaktır. Hem kartepe de otellere kıyasla daha kullanışlı hem de sayı olarakfazla kişiden oluşan geniş gruplar için bu villa oldukça ideal bir seçimdir. villada merkezi ısıtma sistemi, tv, buzdolabı, barbekü,çamaşır mak. bulaşık mak.,fırınlı ocak, fön, ve ihtiyaç duyulan her mutfak gereci ekstra fiyat ödemeksizin hizmetinizesunulmuştur. Kartepenin oksijeninin ve sessizliğinin huzurunda biraz tatil iyi olucaktır.

KARTEPE- MAŞUKİYE DE 3+1 KİRALIK VİLLA (DAĞ EVİ)

Ayrıca Penguen Tepe Kayak Evi, villa da konaklayan müşterilerine kayak takımı ve kıyafetlerde kullanabilecekleri, hafta içi 20 TLhafta sonu 30 TL lik hediye çeki vermektedir.

Penguen Tepe Adres : İzmit-Kartepe/Maşukiye

GreenPark Otel

Öncelikli olarak belirtmekte fayda var ki, Kartepe kayak merkezinde, yani Kartepe zirvesinde tek bir otel var, o da Greenpark Kartepe’dir. Kartepe’deki kayak pistlerini Greenpark işletmektedir ve Greenpark’ta kaldığınızda kayak pistleri için gerekli liftleri buradantahsis edersiniz. Bununla birlikte Kartepe otelleri arasındaki en yüksek fiyatlı seçenektir ve yaklaşık 300 oda kapasitelidir. Eğer günü birlik kalmayı düşünüyorsanız 2 yetişkin Ücreti 300tl.den başlamaktadır. (Bu ücrete Kampanya indirimleri veya lüks oda fiyatları dahil değildir.)

Adres: Maşukiye, Kartepe, Pk: 41135 / KOCAELI

Kartepe Turları

Kartepe turları, kış ayları boyunca yoğunluklu olarak kayak sporuna hitap eden turları kapsamaktadır. Bununla birlikte Kartepe’yesadece Kartepe kayak merkezi turları değil, ayrıca doğa gezileri, piknik ve grup toplantıları içinde çokça organizasyon yapılmaktadır. O sebeple Kartepe turları sene boyunca tur ve gezilere ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Özellikle İstanbul’dan kayak yapmaya gidenler için, bir günübirlik Kartepe turu kısa mesafesiyle oldukça caziptir Bu tur Haftasonun da şehirden uzaklaşarak eğlenmek ve dinlenmek arzusundaysanız, o günü yollarda değil, keyif alacağınız bir ortamda geçirebilmeniz için uyarlanmıştır. Dolayısıyla İstanbullular için Kartepe, hem yakınlık hem doğal zenginlik hem de kayak pistleri açısından sizin için oldukça hoş zaman geçirebileceğiniz iyi bir alternatiftir. Çok fazla alternatif olduğundan bir firma ismi veremeyeceğiz ama umuyoruz ki bu konuda google amca size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Tur fiyatları kişi başı 120 tl. ile 220 tl. arası değişmektedir.

Kartepe’de Kahvaltı

Kartepe ‘nin eteklerine geldiğinizde Maşukiye’de ve zirveye çıkarken yol üzerinde, kahvaltı edebileceğiniz birçok alternatif var. Derekıyısında kahvaltı için Yazıcı otel, enfes Sapanca gölü manzarası karşısında kahvaltı etmek için ise Manzara restaurant değişikalternatifler olabilir. Zirveye değilde, Sapanca yoluna doğru devam ederseniz, piknik alanı içerisinde kahvaltı edebileceğiniz Meşelikpiknik alanını göreceksiniz. Her nerede yerseniz yiyin, Kartepe kahvaltı menünüzde özellikle peynir çeşitlerinden memnunkalacaksınız. Çerkez peyniri ile birlikte yöre köylerine özgü peynirler gerçekten akılda kalacak lezzetler.

Ücretler Mekana göre değişiklik göstersede kişibaşı 40 TL. ila 80 TL. arasında değişmektedir.

Kocaeli Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

1. Araba ile Kartepe ulaşım bilgileri: Eğer İstanbul’dan geliyorsanız, TEM’den gelirken “Doğu İzmit” çıkışından devam edeceksiniz.Zaten Bu levhadan başlamak üzere, önünüze çıkacak diğer levhalar “Kartepe” ismiyle sizi yönlendirmeye devam edecek.

2. Kartepe’ye trenle nasıl gidilir: Haydarpaşa-Adapazarı hattı trenleri: Kadıköy’den başlayan bu hatta, çeşitli istasyonlardan trenebinebilir, sabah 07:39’da Maşukiye’de inerek buradan taksiyle zirveye çıkabilirsiniz. Sabah bu saatten sonraki seferler Maşukiye’dedurmadığından, bir önceki durak olan Büyük Derbent’te inerek, oradan taksi ile zirveye çıkabilirsiniz.

3. Kartepeye otobüsle nasıl gidilir: Harem’den ve Yenisahra ofislerinden yarımşar saatte bir kalkan Efetur yada İzmit Seyahatşirketlerinden biri ile İzmit merkez’e gelebilir, oradan da Maşukiye minibüsü ile Kartepe yolunun başındaki Maşukiye merkezegelebilirsiniz. Buradan zirveye çıkmak için taksiye binmeniz gerekiyor. Taksi ücretleri zirveye 70-80 tl.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *