24/7 İletişim +905437872917
Kocaeli Maşukiye

Kocaeli Maşukiye

Kocaeli Maşukiye Nerede ? 

Maşukiye Kocaeli’nin doğusunda, Samanlı dağlarının zirvesi ile Kartepe etekleri, Sapanca Gölü sınırlarında, Pınarları, Vadisi, Şelaleleri, Dereleri ve Meyve bahçeleri ile güzel bir tatil beldesidir. Dipnot : Bu bölgelerin üzerine tıkladığınızda buralarda gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz. İsmini Maşuk tan (Aşık) alan, Maşukiye Belde Halkının tabiri ile buraya gelen aşık olur dediği şirin bir beldedir. Maşukiye Karadeniz’in tüm yeşil bitki örtüsünün bulunduğu Türkiye’nin en geniş ağaç ve bitki çeşitlerine ev sahipliği yapan bir beldedir.

1860’larda Rus ihtilalini engellemek için Osmanlı Sarayı ile İlişkiler kurmak amacıyla Maşukiye’ye Abaza Asıllı bir grup gelmiştir. Çerkezlerin arasında gelen Murat Bey 1862-1863 tarihinde Maşukiye’nin kurucusu olarak bilinmektedir. 93 Harbi sırasında Batum’dan Sapanca üzerinden gelerek kendilerine Mahde (mohti) adı veren bir grup geldiği bilinmektedir. Bu ilk kuruluş yıllarında Maşukiye 105 hane olarak bilinmektedir. Daha sonra 1950’de Romanya’dan gelen bir grup muhacirin geldiği ancak büyük bölümünün Maşukiye’de kalmayıp Bursa ve Çevre illere gittikleri bilinmektedir.

Maşukiye’de Yeşil’in bütün tonlarının keyfini çıkartırken yapılabilecek güzel şeylerden bir tanesi Alabalık vadisinin yukarı bölümlerine tırmanarak restoranların bittiği toprak yolun sizi eşsiz güzelliklere götürmeye devam ediyor olması Yol boyunca Kestane, Meşe ve birçok ağaçtan oluşan bitki örtüsü size eşlik ediyor. Yürüyüşün iştahınızı açacağı bu temiz doğa gezisinde geri dönerek vadide herhangi bir restoran da yemeğinizi yedikten sonra Pınar suyu ile demlenmiş çayınızı içebilirsiniz.İstanbul’a yakınlığı nedeni ile hafta sonları sürekli ziyaret edilen Maşukiye İstanbul’a 129 Km, Kocaeli Merkez’ine 36 Km, Kartepe’ye 13 Km uzaklıktadır.

Maşukiye’ye yakın olan bir diğer Nokta ise Sapanca Gölü’dir Sapanca Gölünün Maşukiye’ye uzaklığı 13 km dir. Özellikle büyük şehirlerin kalabalığından kaçmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir Maşukiye. Bu bölgenin sabahını yaşamak, gece gökyüzünün güzelliğine şahit olmak, yeşilliğe doymak ruhunuzu yenileyecektir. Kiraz mevsiminde gidildiği takdirde maşukiye’nin meşhur kirazının yemeniz tavsiye edilir. Bu Beldemizi ATV motorları ile de gezebilir veya Jeep safari turlarıda yapabilirsiniz. Maşukiye tam anlamıyla gelen tüm misafirlerinin mutlu olabileceği ve dinlenebileceği bir beldedir.

Kocaeli Maşukiye Oteller

Bir çok konaklama yeri mevcut olmakla beraber size Kocaeli ve Sapancada kalabileceğiniz Otelleri şöyle sıralayabiliriz;

Life Port Otel Bungalov /Kocaeli,

Özde Alabalık Dağ Evi / Sapanca,

Gönül Sofrası Restaurant / Sapanca,

Yayla Alabalık Restaurant Ve Butik Otel / Sapanca,

Boğaziçi Butik Otel – Restaurant / Kartepe

dahası için sitemizdeki otel pansiyon ve konaklama bölümlerine göz atabilirsiniz.

Kocaeli Maşukiye Kahvaltı Yerleri Ve Restaurantlar

Doğayla iç içe bir çok kahvaltı yeri mevcut. Sistemimiz de mevcut olan başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz;

Vadi Restaurant / Maşukiye – Kartepe,

Derin Irmak Kahvaltı Evi / Sapanca,

Yeşilköy Sapanca Restaurant / Sapanca,

Green Blue Restaurant / Sapanca,

Kocaeli Maşukiye’ye Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ? : E-5 veya TEM Otoyolu tercih edilebilir. Tem otoyolu ile gideceklerin İzmit Doğu çıkışından çıkarak Adapazarı yönüne dönünce Sapanca ayrımından girin ve yaklaşık 8 Km sonra Maşukiye’desiniz.

 

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *