24/7 İletişim +905437872917
Kocaeli Yuvacık Aytepe

Kocaeli Yuvacık Aytepe

Kocaeli Yuvacık Aytepe Nerede ? 

Kocaeli sınırları içinde bulunan Aytepe, İstanbul’a yakınlığı ve doğa içerisinde konaklama imkanı sunan, güzel vakit geçirebileceğiniz bir cazibe merkezidir. İçinde barındırdığı ormanlık alanı, ırmaklar, baraj gölü, doğa yürüyüş parkurları, alabalık tesisleri ve diğer lezzet adresleri, doğa yürüyüşü, Jeep Safari, ATV, Paintball gibi doğa içerisinde keyifle yapılabilecek aktiviteler ve benzeri birçok alternatif spor seçeneği ile ziyaretçilerine güzel zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Kullar yolu üzerinden Yuvacık Köyü’ne ulaşıp, Yuvacık Barajı’nın eteğindeki bu güzel köyden, Aytepe’ye uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Pazar günleri kurulan Yuvacık pazarına uğrayabilir, köylülerin topladığı taze sebze ve meyvelerden uygun fiyata satın alabilirsiniz. Köyün içinden geçtikten sonra yolun solunda, dar bir patikadan 20 dakika yürüdükten sonra Yuvacık Barajı’na ulaşabilirsiniz. Baraj gölünün kıyısından tepeye doğru yarım saat mesafedeki Servetiye Köyü’ne doğru yürüyebilir, Servetiye’de Karadeniz’e özgü yayla evlerinin eşsiz manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Aytepe’nin zirvesine vardığınızda Kocaeli’ni kuşbakışı izleyebilirsiniz. Kocaeli doğa güzelliklerinin fotoğrafını çekmek için mükemmel bir fırsat. Aytepe yürüyüş parkurunda arzu edenler parkuru bisikletle geçebiliyor. Ama yol tamamen taş ve kayalardan oluştuğundan esnek tabanlı bir ayakkabı ve bisiklet sürenler için yedek lastik şart.

Patika boyunca Karadeniz iklimini hissediyor, tepelerdeki yeşilin yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Yamaçlarda ladin ve köknar ağaçlarının olduğu yol boyunca karadut ve kuşburnu ağaçlarına da rastlamak mümkün. Parkurun sonunda Bıçkıdere’ye ulaşılıyor. Derede yüzmek mümkün. Hazırlıklı gidebilirsiniz. Aytepe’de ikinci yürüyüş parkuru ise Menekşe Yaylası. Yürüyüş boyunca Karadeniz yaylaları ve evleri görebilir, İstanbul’a bu kadar yakınken kendinizi karadenizin yaylalarında hissedebilirsiniz.

Yuvacık’ta Diğer Gezilecek Yerler

Beşkayalar Tabiat Parkı : Sıcakdere ve Soğukdere’nin kesiştiği kanyonlardan geçerek müthiş bir doğa güzelliğine sahip, parkın içinde iki mağara var; Bunlardan birinde şelale diğerinde ise göl bulunmaktadır.

Menekşe Yaylası : Menekşe Yaylası, doğa ile iç içe, gezmek stres atıp dinlenmek için en güzel yerlerinden biridir.

Kocaeli Yuvacık Aytepe’ye Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: Aytepe’nin İstanbul’a uzaklığı 130 km. E- 6 karayolu İzmit Kocaeli Kandıra sapağından Kocaeli’ne giriliyor. Şehir merkezine girmeden Kullar tabelası takip ediliyor. Kullar yolu 20 km ileride sizi Yuvacık Köyü’ne çıkaracak. Tepeye doğru tırmandığınızda Servetiye Köyü’nden geçerek Aytepe’ye varıyorsunuz. İstanbul Harem’den Kocaeli otobüsleriyle şehir merkezine 3 saatte ulaşmak mümkün. Kocaeli merkezden Yuvacık’a minibüsler kalkıyor.

 

Bir yanıt yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *