24/7 İletişim +905437872917
külhöyük-haymana ankara

Külhöyük Tanıtımı

Ankara’nın tarihi atmosferine eşlik eden bölgelerden biridir Külhöyük. Haymana ilçesine bağlı olan Oyaca Kasabası sınırları içerisinde yer almaktadır.

Külhöyük Tanıtımı

İlk yerleşim alanı olarak kullanıldığı dönemlerde Hitit kült merkeziydi. Külhöyük, Gavur Kalesi’ne 8 kilometre uzaklıkta bulunduğu için önemli bir konuma da sahipti. Bölge, 1992 yılında kamulaştırılmış ve hemen ardından arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır.

Külhöyük, 22 metre yüksekliğinde, 250 metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğundadır. Yapılan kazı çalışmalarında bölgede Eski Tunç Çağı’na ait kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Sonraki yıllarda bulunan en önemli kalıntılar ise; Mitanni kültürüne ait olan silindir mühür, Eski Hitit dönemine ait olan damga mühür ve hiyeroglif yazıtlı bir bulladır.

Ankara-Haymana’da yer ala Külhöyük, tarihin farklı dönemlerine ait olan kalıntılarıyla keyifli bir gün geçirmenizi sağlayabilir.

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. Requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *